Biskup zachęca jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
– Komunikat Rady Stałej Episkopatu Polski wprowadza również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. Kapłani i szafarze, którzy udzielają Komunii Świętej, powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Możliwe jest przyjmowanie komunii świętej na dłonie, przekazywanie sobie znaku pokoju poprzez skinienie głową, nie poprzez podanie dłoni, cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego, należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne. Kropielnice kościelne nie będą napełniane wodą święconą – wymienia ksiądz Tomasz Lis, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Dziś (14 marca) arcybiskup Stanisław Gądecki podziękował wszystkim, którzy w różnych obszarach życia publicznego prowadzą z oddaniem walkę o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków, ryzykując niejednokrotnie własnym zdrowiem i życiem. Złożył też wyrazy szczerego współczucia rodzinom, które w tych dniach straciły swoich bliskich, polecając ich miłosierdziu Bożemu.
– Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Pan Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek w świecie ze swej natury niedoskonałym. Dlatego właśnie respektując zalecenia władz sanitarnych nie zamykamy kościołów, dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej opatrzności i Bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii, z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój. Proszę jednocześnie o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do 50 osób, które płynie z troski o zdrowie wszystkich – mówił dziś podczas swojego wieczornego orędzia arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Do pozostania parafian w domach namawia także ksiądz Tomasz Lis, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej, proboszcz parafii Mśćiów.
– W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Możemy łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu i telewizji.
Jako proboszcz pozostaję do dyspozycji parafian, gdy chodzi o spowiedź, Komunię św. czy sakrament namaszczenia chorych. Przypominam, że zgodnie z zarządzeniem podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób.
Wspierajmy się wzajemnie modlitwą i błagajmy Boga o ustanie epidemii – napisał na swoim profilu na FB ksiądz Tomasz Lis.
Przypomina także, że wszyscy wierni, którzy zdecydują się pozostać w domach mogą oglądać transmisje Mszy Świętych w telewizji i internecie. I tak Eucharystię transmitować będą: o godzinie 7.00 – TVP1, o 9.00 – Polskie Radio Program Pierwszy, Radiu Maryja i Telewizji Polsat, 9.30 – Telewizja Trwam, o 11.00 – TVP1, 13.00 – TVP Polonia i o 19.00 – Polskie Radio Program Pierwszy.
Także Diecezja Sandomierska na swoim profilu na FB codziennie transmitować będzie Msze Święte i nabożeństwa w godzinach: w tygodniu o 18.00, Droga Krzyżowa w piątek o 17.15, Msza Święta w niedzielę o 11.15, a także Gorzkie Żale w niedzielę o 17.00.
– Wiele parafii naszej diecezji będzie prowadziło swoje transmisje poprzez profile na FB lub strony internetowe. Wszystkie zalecenia arcybiskupa Stanisława Gądeckiego zostały wdrożone w Diecezji Sandomierskiej, udzielona została też dyspensa. Także dla tych osób, które czują obawę przed zarażeniem. Do 29 marca wierni, którzy nie idą do kościoła nie mają grzechu ciężkiego. Poza tym transmitujemy Msze Św. i nabożeństwa. Sam dałem informację na FB dla parafian, która cieszy się dużą popularnością. Powiem więcej parafianie stosują się do naszych zaleceń. W piątkowej Drodze Krzyżowej uczestniczyło 15 osób, a nie jak to było dotychczas ok. 100 wiernych – podsumowuje ksiądz Tomasz Lis.