Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już za trzy miesiące nowy wygląd zyska elewacja bloku przy ulicy Świętokrzyskiej 7 w Ostrowcu Św.
– Remont rozpoczął się dzięki temu, że mieszkańcy tej nieruchomości zgodzili się utworzyć fundusz celowy, ponieważ te środki, które mieliśmy zgromadzone były zbyt małe. Większość mieszkańców wyraziła zgodę, żeby rozpocząć działania ze względu na stan techniczny elewacji – tłumaczy Andrzej Chejzdral, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” w Ostrowcu Św.
Dodaje, że ważne są także efekty ekonomiczne, bo docieplenie budynku to także mniejsze straty ciepła.
– Zmniejszyliśmy zaliczkę na centralnym ogrzewaniu, bo była zbyt wysoka i przesunęliśmy ją w uzgodnieniu z Radą Nadzorcza na fundusz celowy. Będzie on spłacany przez 4, 4,5 roku – dodaje prezes.
Docieplenie bloku potrwa do około 3 miesięcy.
Ze względu na to, że każda nieruchomość jest rozliczana osobno, zrodziła się idea ze względu na stan zasobów technicznych, a także ze względu na trudną sytuację finansową spółdzielni, aby wszędzie, gdzie to tylko możliwe szuka pieniędzy na remonty, czy renowacje.
– Niestety mamy też odmowy z banków, które nie chcą udzielać nam kredytów. Proponujemy mieszkańcom, jeśli wyrażają taką wolę, aby obniżyć im zaliczkę na centralnym ogrzewaniu, bo były one przewymiarowane, którą od razu można spożytkować w postaci funduszu celowego. Potrzebna jest do tego decyzja większości danej nieruchomości. W ten sposób można wykonać prace szybciej – tłumaczy Andrzej Chejzdral.
Mieszkańcy bloków przy ul Traugutta 20 i Traugutta 18 zwracają uwagę, że po podcięciu drzew odsłoniły się kosze na śmieci, stojące w bliskim sąsiedztwie tamtejszego placu zabaw. Prezes SM „Hutnik” zapewnia, że za kilkanaście dni powinny stamtąd zniknąć. Spółdzielnia bowiem w fazie konserwacji zieleni.
– Pod koniec miesiąca przeorganizujemy miejsca pod pergole śmietnikowe, prawdopodobnie będziemy je grodzić – dodaje prezes.
Znikną też pojemniki na śmieci, które wciąż stoją na terenach SM „Hutnik”, a które należą do Remondisu, pomimo, że od trzech miesięcy firma ta nie świadczy usług związanych z wywozem odpadów. Jak zauważa prezes, kubły są nieestetyczne i nieekonomiczne. Po każdej wichurze po całym osiedlu fruwają porozrzucane plastikowe butelki.
Już na początku kwietnia teren w miejscach, gdzie znajdują się śmietniki zostanie utwardzony, a tak, gdzie będzie to możliwe powstaną zamykane pergole śmietnikowe.
Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców bloków przy ul. Traugutta 16 i Świętokrzyskiej 3. Znajdujący się tam parking jest w kiepskim stanie technicznym, a po większej ulewie mieszkańcy muszą brodzić w kałużach i błocie.
Środki zgromadzone na tę inwestycję wciąż są za małe, choć jak zapewnia prezes wciąż trwają rozmowy, jak zorganizować remont i rozłożyć go w czasie. Dużym problemem jest też brak miejsc parkingowych w tej części miasta.
Marcin
24 marca, 2020 at 07:52
A na Świętokrzyskiej 8 dalej zalega eternit na dachu który miał być wymieniony już kilka lat temu nikomu to nie przeszkadza klatka nie malowana od paru lat drzwi rozpadające się okna wszędzie powymieniane na plastikowe w blokach tutaj został blok ominiety nie ma żadnej renowacji wewnątrz jak i z zewnątrz
,,Krzewy odsłoniły śmietniki” wystarczy spojrzeć co się dzieje na tym podwórku te kosze już nie przeszkadzają szlaka kamienie żadnych krzewów zielni można tak to określić
Jeżeli mówimy o upiększaniu wizerunku osiedla hutniczego to proszę po rowno chyba że nr 8 nie należy do spółdzielni mieszkaniowej hutnik