Od początku epidemii w Polsce na COVID-19 zachorowały 8563 osoby. Dziś z rana (18 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 184 zakażeniach. To osoby z województwa dolnośląskiego (43), śląskiego (35),
pomorskiego (21), podlaskiego (21), wielkopolskiego (18), opolskiego (13),
małopolskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8), zachodniopomorskiego (7),
podkarpackiego (4), lubelskiego (2), świętokrzyskiego (1).
Po raz kolejny koronawirus nie ominął także naszego województwa.
– W województwie świętokrzyskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem. To kobieta w sile wieku z powiatu koneckiego. W sumie na terenie województwa odnotowano dotąd 194 zachorowania na COVID-19, w tym 4 zgony oraz 7 ozdrowień – wyjaśnia Ewa Łukomska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego.
Zmarło kolejnych 7 osób zakażonych koronawirusem: 83-letni mężczyzna w Zgierzu, 70-letni mężczyzna w Kaliszu, 84-letni mężczyzna z Bydgoszczy, 74-letnia kobieta w Grudziądzu, 80-letnia kobieta z Drzewica, 84-letnia kobieta z Kędzierzyna Koźla, 86-letni mężczyzna z Bytomia. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
W powiecie ostrowieckim zapadły też pierwsze decyzje administracyjne, wystosowane przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim na wniosek Policji za naruszenie zasad kwarantanny.
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św., wydał łącznie 6 decyzji administracyjnych za naruszenie obowiązku kwarantanny, na osoby nieprzestrzegające obostrzenia, na łączną kwotę 40 000 zł. Ukarani to czterej mężczyźni, nałożono kary od 5 do 10 tys. zł. – czytamy w piśmie od Wioletty Adamczyk-Nowak, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Św.
Podstawą prawną do nałożenia kar jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567 i 568). Dodatkową podstawą do wymierzania kar pieniężnych są znowelizowane przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 48 a). Administracyjna kara pieniężna może być nałożona w wysokości do 30 tys. złotych. PPIS zaznacza, że kary nie są nakładane automatycznie, analizowany jest każdy przypadek dotyczący nieprzestrzegania nakazów lub zakazów i naruszenia przepisów o zapobieganiu chorobom zakaźnym.