W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
– Tak naprawdę ratujemy honor Ostrowca Św., bo jako jedyni zgłosiliśmy organizowane przez nas wydarzenia do kalendarza imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Mamy duże instytucje w naszym mieście, które mają duże możliwości, a jednak pozostają bierne.W minionych latach podległe pod samorząd jednostki zgłaszały swoje uczestnictwo w EDD, w tym momencie jako organizacja pozarządowa angażujemy się tylko my. Z uwagi na tegoroczne obostrzenia musieliśmy się ograniczyć do kilku wydarzeń. Postanowiliśmy zorganizować dwa spacery krajoznawczo-historyczne. Jeden z odbył się w ubiegłym tygodniu. Zwiedzaliśmy kościół i zabudowania sakralne w Szewnie. W sobotę, 19 września zapraszam na spacer po Częstocicach. Poprowadzi go wybitny ostrowiecki historyk, aktualnie Kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa, pan Waldemar Brociek – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowane zostaną także dwa wykłady. Pierwszy z nich odbędzie się już dziś (piątek, 18 września) w ODS Malwa w Ostrowcu Św. O „Jednostkach obrony terytorialnej w Ostrowcu Św. w latach 1966-1979” opowie Tadeusz Banaszek. Wykład jest realizowany w ramach cyklu wykładów „Ciebie jedną kocham…- czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” (VII edycja), który współfinansuje Województwo Świętokrzyskie. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny. Kolejny z wykładów poprowadzi Jadwiga Banasik, historyk i regionalista z Kolonii Inwalidzkiej w gminie Kunów.
– Spacery i wykłady to świetna okazja do poznania naszej najbliższej okolicy, związanych z nią mieszkańców. Lokalna historia wpisuje się przecież w historię naszego kraju, a ta z kolei stanowi część historii naszego kontynentu. Jak czytamy na stronie EDD nie można mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona trudna, staramy się przybliżyć. Dzięki obcowaniu z zabytkiem, wydarzenia z przeszłości stają się mniej odległe i bardziej zrozumiałe – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.