Znajdź nas na

GMINA KUNÓW

Z dawnych pamiątek pozostała zaledwie skarbonka z drzewa lipowego ładnie okuta! Jakie „skarby” skrywa kunowska świątynia?

„Każda chwila w toku dziejów jest równie doniosła, gdyż w każdej cała przeszłość styka się z całą przeszłością” – to słowa, jakie we wstępie do „Monografii Historycznej Kunowa nad Kamienną i jego okolicy” zamieścił ksiądz Aleksander Bastrzykowski. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy patrzy się na kościół pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie. O tym, jakie „skarby” skrywa w swym bogatym wnętrzu i wyposażeniu już w najbliższą sobotę (18 września) opowie Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Św. Początek wydarzenia o godzinie 14.00. Wstęp bezpłatny.

Wnętrze kościoła św. Władysława w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Historia kościoła to historia kultury narodowej i naukowej –  pisał ksiądz Aleksander Bastrzykowski. Zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie to jedna z perełek sakralnych w powiecie ostrowieckim, a także województwie świętokrzyskim. Zbudowany z kunowskiego piaskowca jest pomnikiem lat pracy lokalnych kamieniarzy. Świątynia stała się także planem filmowym do polskiej produkcji z 1977 roku – „Wszyscy i nikt”. 

Parafia w Kunowie została erygowana w 1281 roku, jej patronem został Święty Władysław, który był królem węgierskim i żył w drugiej połowie XI wieku. 

– Rubrycela (wydawnictwo publikowane w formie rocznika przyp. red.) z 1873 roku podaje, że parafia w Kunowie założona była w 1281 roku. Zapewne musiały być jakieś dokument  na zasadzie których 1281 rok był zaznaczony, jako czas erekcji parafii. gdyby istotnie tak było założenie parafii przypisać by należało Pawłowi Przemankowskiemu, który był biskupem krakowskim os 1266 do 1292 roku i lubił przebywać tutaj, oddając się namiętnie łowom myśliwskim w kniei kunowskiej (…) W każdym bądź razie z wszelką pewnością twierdzić można, że  założenie parafii nastąpiło między 1192, a 1327 rokiem, rok bowiem  1192 jest rokiem ukończenia procesu kanonizacyjnego św. Władysława króla, patrona założonej parafii, w roku zaś 1327 według dokumentów watykańskich plebanem Kunowa był ks. Dobrzesław, a więc musiała być i parafia – w Monografii Historycznej Kunowa nad Kamienną i okolicy” wyjaśnia ksiądz Aleksander Bastrzykowski.  

Źródło: Monografia Historyczna Kunowa nad Kamienną i okolicy autorstwa ks. Aleksandra Bastrzykowskiego

Pierwszy drewniany kościół  rozebrany został w 1625 roku. 

Według informacji zebranych przez  księdza Aleksandra Bastrzykowskiego  w 1597 roku był w dobrym stanie. Miał trzy ołtarze: konsekrowany z kamienia, a także dwa drewniane z portatylami (ołtarze tablicowe) . W kościele były trzy srebrne kielichy, srebrna monstrancja, srebrny krzyż z podstawą cynową na wielkim ołatrzu, srebrny pacyfikał, pacyfikał z kości słoniowej, ampułki i świeczniki cynowe. Rocznica konsekracji drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Władysława, obchodzona była w pierwszą niedzielę po święcie Świętego Franciszka Serafickiego.  

Fundatorem aktualnej świątyni  był ksiądz Szymon Koch, herbu Nałęcz, kanonik Kolegiaty Wszystkich Świętych w Krakowie i proboszcz parafii w latach 1623-1656. Budowa obecnego kościoła trwała od 1625-1637 został on wzniesiony w stylu późnorenesansowym, który został nieco zatarty na skutek renowacji prowadzonej w 1850 roku.

Płaskorzeźba znajdująca się w kunowskiej świątyni
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kościół przedstawia się dość okazale z pewnej odległości, widziany z bliska traci na uroku, nie przedstawia bowiem żadnych osobliwości. Stoi na wzgórzu lekko zniżającym się ku wschodowi i panującemu nad okolicą. Okolony wieńcem drzew, wśród których przeważają lipy i akacje. Wielkim ołtarzem zwrócony na wschód, zbudowany został kosztem ks. Szymona Kocha, herbu Nałęcz, kanonika kolegiaty, Wszystkich Świętych w Krakowie i plebana tutejszego. Budowa kościoła trwała 12 lat. 1625 roku została zbudowana nawa główna, 1635 r. nawa boczna od północnej strony, 1637 r. nawa boczna od południowej strony – czytamy w Monografii autorstwa księdza Aleksandra Bastrzykowskiego. 

Kościół parafialny w Kunowie od strony północnej po gruntownej restauracji dokonanej w 1850 r.
Źródło: Monografia Historyczna Kunowa nad Kamienną i okolicy autorstwa ks. Aleksandra Bastrzykowskiego

 

O  tym jakie tajemnice skrywa w swoim wnętrzu, już w najbliższą sobotę opowie Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spacer po kunowskiej świątyni to też odpowiedź na prośby uczestników spacerów, którzy chcieli poznać dzieje właśnie kościoła pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie. 

– Będzie to już kolejny spacer w gminie Kunów, pierwszy z nich – po Kolonii Inwalidzkiej  poprowadziła Jadwiga Banasik. Uczestnicy wydarzenia byli bardzo zainteresowani historią tej miejscowości, pytali także, czy podobne spacery planujemy w innych miejscowościach gminy Kunów. Oczywiście, że planujemy, jednak przygotowanie się do takiego spaceru pod względem merytorycznym wymaga sporo czasu. Na pewno w przyszłości odwiedzimy inne miejscowości w tej ciekawej gminie, tym razem zawitamy do Kunowa. Opowiem o losach kunowskiej świątyni, pokażę najważniejsze elementy jej wyposażenia, na pewno nie zabraknie także kilku ciekawostek. Pokrótce przedstawię też historię budowniczych tego obiektu – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Sobotni spacer (18 września) rozpocznie się o godzinie 14.00. Zbiórka uczestników na placu przy kościele Świętego Władysława w Kunowie. Wstęp bezpłatny.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this