Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Ostrowca Św., a przede wszystkim wiernymi z jednej z ostrowieckich parafii, gdzie jeszcze do niedawna ksiądz Józef G. był proboszczem. We wrześniu 2020 roku kapłanowi przedstawiono zarzut dopuszczenia się wobec małoletniego, poniżej 15 roku życia innej czynności seksualnej, a także bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu, zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań.
17 września 2020 Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek tutejszej prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
18 września Kuria Diecezjalna w Sandomierzu wydała oświadczenie, w którym przeprosiła za zło pedofilii pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła.
– (…) jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny – czytamy w oświadczeniu.
Kuria zapewniła także o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą, dodając, że wyraża nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
Sprawa duchownego trafiła do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Jak poinformował nas Marek Nowak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu odbyło się 5 rozpraw: 3 lutego, 24 lutego, 3 marca, 10 marca, 16 marca. Proces odbywał się z wyłączeniem jawności. Prokurator wnioskował m.in. o przesłuchanie w charakterze świadków 22 osób. To właśnie na ostatnim posiedzeniu zapadł wyrok skazujący.
Ksiądz Józef G. został skazany za popełnienie zarzucanych mu aktem oskarżenia przestępstw na łączną karę 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego orzeczono wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym we wszystkich formach, połączony z ośmioletnim zakazem zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. Orzeczono także zakaz prowadzenia przez oskarżonego działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na okres 8 lat. Wyrok nie był jednak prawomocny. Oskarżony złożył apelację. Dziś (wtorek, 28 września) Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji.
– Wyrok sądu pierwszej instancji, co do zasadniczych rozstrzygnięć, czyli opis czynu, kwalifikacja prawna, kara – został utrzymany w mocy. Natomiast są tam pewne zmiany, natury bardziej redakcyjnej, technicznej, niż merytorycznej. Zmieniły się podstawy prawne, dotyczące wymierzonych środków karnych – wyjaśnia Marek Nowak.
Dodaje, że Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu podzielił generalnie ustalenia faktyczne i ocenę prawną dokonaną przez Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu co do motywów.
– Czyli stwierdził, że wykazano, udowodniono, że oskarżony dopuścił się zarzucanych mu czynów, a kara wymierzona mu przez sąd w pierwszej instancji została prawidłowo określona – tłumaczy Marek Nowak.
Swoje oświadczenie wydała też Kuria Diecezjalna w Sandomierzu. Czytamy w nim:
– W związku z prawomocnym wyrokiem wydanym dzisiaj przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu w następstwie zawiadomienia złożonego przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, wyrażamy głęboki smutek z powodu czynów popełnionych przez ks. Józefa G., za które przepraszamy. Podtrzymujemy zarazem wolę otoczenia opieką osoby, która została przez niego pokrzywdzona. W tej sprawie prowadzone jest jednocześnie postępowanie kanoniczne, przy czym wspomniany wyrok będzie miał znaczenie dla dalszych czynności procesowych”.