Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Bałtów zakupiła 250 opasek medycznych! Trafią do osób niepełnosprawnych!

Mierzą tętno, temperaturę, saturację, puls, a także informują o nieprawidłowościach np. w zapisie EKG – mowa o opaskach medycznych, przypominających smartwatch-e, jakie w miniony wtorek (26 października) otrzymały osoby niepełnosprawne z gminy Bałtów. – To kolejne z naszych działań ukierunkowane na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Staramy się pomagać na każdej z płaszczyzn. Na terenie naszej gminy funkcjonuje już Środowiskowy Dom Samopomocy, osoby niepełnosprawne mogą skorzystać także z pomocy asystentów – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. W sumie do niepełnosprawnych mieszkańców gminy Bałtów trafi 250 opasek.

Opaski trafią do 250 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Bałtów wspiera osoby niepełnosprawne. Jak podczas wtorkowej (26 października) konferencji prasowej poinformował Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, 250 opasek medycznych trafi do mieszkańców z aktualnym  orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

– Na ten cel pozyskaliśmy 36 250 złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To już kolejna taka akcja  z myślą o osobach niepełnosprawnych z naszej gminy, poza pomocą, jaką oferuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, poza asystentami osób niepełnosprawnych. Będziemy także  składać wniosek na „opiekę wytchnieniową”. Jako gmina staramy się  dostrzegać potrzeby osób niepełnosprawnych i pomagać im w trudnościach życiowych – tłumaczy wójt. 

Dodaje, że nie udałoby się pozyskać środków, gdyby nie dobrze przygotowany wniosek, o który zadbali  Edyta Giez, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie i pracownicy ośrodka. Hubert Żądło podziękował także Andrzejowi Kryjowi, Posłowi na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości, który systematycznie wspiera gminę w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. 

Od lewej: Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, poseł Andrzej Kryj, wójt Hubert Żądło i Edyta Giez, kierownik GOPS-u w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Cieszę się, że jestem po raz kolejny w sytuacji kiedy pan wójt ma coś dobrego do zakomunikowania. Te ostatnie lata są czasem bardzo dobrym, dzięki zaangażowaniu pana wójta, pana przewodniczącego, radnych, udaje się wiele dobrych rzeczy realizować. Począwszy od wodociągów, dróg, poprzez wsparcie instytucjonalne dla osób potrzebujących tego wsparcia, jak środowiskowy dom samopomocy.  Kolejna grupa osób – tym razem niepełnosprawnych otrzyma opaski medyczne, które będa monitorowały ich stan zdrowia. Gratuluję pomysłu. Jako samorząd gminny, pracownicy GOPS-u szukają państwo źródeł dofinansowania. Najprościej jest powiedzieć, „że się nie da”, „nie uda się”, „czy nie można”., W gminie Bałtów od pewnego czasu takie słowa, jak „nie da się”,  „nie można”  przestały funkcjonować w oficjalnym języku urzędowym – mówi Andrzej Kryj. 

Przypomniał, że z pozoru mała opaska ma wiele funkcji, które mogą uratować życie. 

Opaski wręczają Edyta Giez, kierownik GOPS-u w Bałtowie i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Cieszę  się, że w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, funduszu, który tworzy rząd RP, znajdują się środki na to, żeby grupa osób potrzebujący takie wsparcia uzyskiwała – podkreślił poseł. 

Edyta Giez, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie przypomina, że opaski medyczne pozwalają na wykonanie pomiaru temperatury, ciśnienie, saturacji, czy pulsu. Pozwalają także na kontrolowanie pracy serca. 

– Zakładamy taką opaskę na rękę,  po naciśnięciu guzika w lewym dolnym rogu, a także po wyborze rodzaju pomiaru, który nas interesuje, ukazuje się wynik. Jest także możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji na telefon,  która pozwala na wydrukowanie zapisu EKG. Taka opaska nie zastąpi lekarza, ale może uratować życie.  Opaski monitorują nasz stan zdrowia także w trakcie snu.  Można nosić je 24 godziny na dobę, są też wodoodporne, ładowane są przez port USB – tłumaczy Edyta Giez.  

Zakup opasek dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności możliwy był dzięki środkom z PFRON-u. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zapewnia, że pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie służą swoją pomocą osobom starszym, które będą miały problem z obsługa opasek.  

– Pomożemy w ustawieniu parametrów wytłumaczymy też w jaki sposób obsługiwać taką opaskę – dodaje. 

Jedną z opasek otrzymała Julianna Ponikowska ze Skarbki Dolnej.

– Opaska na pewno się przyda. Teraz na bieżąco będę mogła kontrolować mój stan zdrowia. Najczęściej sprawdzam ciśnienie, saturację i  puls. Zobaczę czy sobie poradzę  z obsługą. W razie trudności   pomogą mi dzieci lub  pani kierownik GOPS-u – wyjaśnia Julianna Ponikowska. 

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zofia Pytlak potwierdza, że opaski medyczne bardzo się przydadzą.

– W naszym wieku, po 70-tce dużo jest deficytów w naszym organizmie. Chciałam bardzo serdecznie podziękować wszystkim urzędnikom z gminy Bałtów, szczególnie panu  wójtowi i pani kierownik  GOPS-u, bo naprawdę doczekaliśmy dobrych czasów, My , emeryci, ludzie niepełnosprawni, możemy korzystać w dużym stopniu z tych wszystkich pomocy, jakie oferuje nam gmina. Z dowozu do sklepu, czy do lekarza, Czasami wystarczy taka zwykła rozmowa i pytanie: „co pani dolega?”, „jak się pani czuje?”. Jesteśmy bardzo wdzięczni – podsumowuje.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this