Od czasu, jak poinformowaliśmy o tym, że rozbudowa przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski drogi wojewódzkiej nr 754 stanie się faktem, w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pytania co z Kasztanowcami nad Kamienną, stanowiącymi pomnik przyrody i pomnikiem przy ulicy Okólnej, upamiętniającym zbrodnię z 14 stycznia 1944 roku, jakiej na 9 mieszkańcach powiatu ostrowieckiego dopuścili się Niemcy. Nasi czytelnicy pytali czy ponad 100 letnie kasztanowce „przegrają” z postępem, a pomnik zniknie z przestrzeni miejskiej?
– Ani kasztanowce, ani pomnik przy ulicy Okólnej nie ucierpią. Zależy nam na tym, aby zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta. Informacja o zachowaniu kasztanów była weryfikowana jeszcze w czasie, kiedy ustalane były wytyczne, jak zaprojektować Aleję 3 Maja. Mocno akcentowaliśmy wówczas potrzebę zabezpieczenia i zachowania tych kasztanowców – wspomina Jerzy Wrona.
Przypomina, że na etapie opracowywania dokumentacji, jedna z propozycji przewidywała wybudowanie dwóch jezdni na Alei 3 Maja, jednak jak podkreśla Jerzy Wrona, raz, że w znaczący sposób zmieniłoby to układ urbanistyczny, posiadającej swoje historyczne uwarunkowania ulicy, z drugiej strony – ucierpiałyby kasztanowce.
– Dlatego byłem za koncepcją utrzymania tzw. układu jednojezdniowego z wydzieleniem pasów segregujących ruch, chociażby na skrzyżowaniu z ulicą Jana Kilińskiego. Pozwoli to zachować historyczny układ urbanistyczny, a także kasztanowce – wyjaśnia Jerzy Wrona.
Ze względu na to, że obecna lokalizacja pomnika koliduje z projektowanym chodnikiem, potrzebna jest niewielka korekta jego lokalizacji. Docelowo zostanie on odsunięty od środka projektowanego ronda, tak aby znalazł się poza chodnikiem. Co istotne będzie się znajdował w pasie drogi wojewódzkiej. Zachowana zostanie także ściana, znajdująca się za pomnikiem. Do dziś, w murze, przy którym dokonano tej strasznej zbrodni, uważne oko wypatrzeć może ślady po kulach.
Przypomnijmy, że 14 stycznia 1944 roku na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego w Ostrowcu Św. z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce.
– W tej chwili, gdy przetarg nie jest jeszcze ogłoszony, nie mamy partnera do rozmów. O szczegółach przesunięcia pomnika będziemy mogli mówić, gdy zostanie wyłoniony wykonawca. Czy skorzysta z pomocy podwykonawcy? To będzie kwestia szczegółów zawartej z nim umowy. Na pewno dołożymy wszelkich starań, aby zachować wszystkie walory historyczne tego miejsca – podsumowuje Jerzy Wrona.
Jak udało się nam ustalić przetarg na rozbudowę, przebiegającej przez Ostrowiec Św. drogi wojewódzkiej nr 754, powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.
– Wszystkie sprawy formalno-prawne zostały zakończone Nie ma przeszkód, żeby mógł zostać ogłoszony. Czekamy na jego ogłoszenie – mówi Magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
O tej realizowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach inwestycji, informowaliśmy także tutaj:
Pingback: Andrzej Bętkowski: To kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego! - naOSTRO.info