Znajdź nas na

FAKTY

Andrzej Bętkowski: To kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego!

Do przebudowy jest siedem skrzyżowań, dwa w postaci rond, trzy z sygnalizacją świetlną, a także zwykłe skrzyżowanie z ulicą Młyńską. Powstanie około 4 kilometrów chodników i ścieżek rowerowych. Mowa o rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 754, przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski. – Jest to kolejny krok na drodze do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego – mówił podczas piątkowej (28 stycznia) konferencji prasowej Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. W wydarzeniu uczestniczyli także: Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, Krzysztof Ołownia, zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, a także radni miejscy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości: Renata Duda, Grażyna Maj i Dariusz Kaszuba.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek, 24 stycznia wysłano do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o zamówieniu w trybie przetargu nieograniczonego. Przedmiotem zamówienia jest „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Św. wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej”. Otwiera to drogę do rozpoczęcia postępowań przetargowych dotyczących zadania inwestycyjnego. 

Obejmie ono swym zakresem kompleksową przebudowę odcinka od mostu na alei 3 Maja, do skrzyżowania z aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rzekę Kamienną, z nowymi funkcjonalnymi skrzyżowaniami z drogami powiatowymi i gminnymi.

Uczestnicy konferencji prasowej z 28 stycznia 2022 roku. Od lewej stoją: Grażyna Maj i Renata Duda, radne Rady Miasta Ostrowca Św., Krzysztof Ołownia, zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z PiS, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Dariusz Kaszuba, radny Rady Miasta Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś ruszamy z przetargiem. W tej chwili ruch należy do potencjalnych wykonawców.  Procedura przetargowa tej skali inwestycji przewiduje minimum trzydzieści dni do składania ofert. Odbędzie się  to mniej więcej pomiędzy pierwszą i drugą dekadą marca. Jeżeli okazałoby się, że będzie dużo pytań i trzeba będzie udzielać precyzyjnych odpowiedzi, to procedura przetargowa przewiduje możliwość wydłużenia terminów. Ostatecznie może zachodzić potrzeba uzupełnienia środków budżetowych, także optymalnie kontrakt będzie można podpisać w maju, ewentualnie w czerwcu – mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. 

Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Rozpoczęcie robót wiąże się z uzgodnieniem tymczasowej organizacji ruchu, z wykorzystaniem innych dróg zlokalizowanych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. W ramach realizacji inwestycji  przebudowanych będzie siedem skrzyżowań, dwa w postaci rond, trzy z sygnalizacją świetlną, a także zwykłe skrzyżowanie z ulicą Młyńską. Powstanie około 4 kilometrów chodników i  ścieżek rowerowych. W okolicach ronda przy ulicy Denkowskiej powstaną miejsca parkingowe, z których korzystać będą mogli zarówno klienci targu miejskiego,  jak i petenci Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. Ulica Jana Gowskiego będzie bezpośrednio włączona do ronda. 

Jerzy Wrona przypomniał także, że na remoncie nie ucierpią ani kasztanowce, rosnące wzdłuż Alei 3 Maja, jak i pomnik, zlokalizowany przy ulicy Okólnej, o czym informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.

– Tak została zaprojektowana ta ulica, że kasztany nie kolidują z tą inwestycją. Pomnik  u zbiegu ulic Juliusza Słowackiego, Denkowskiej i Okólnej zostanie zachowany, z drobną korektą obecnej lokalizacji – mówił Jerzy Wrona. 

Ustalenia, dotyczące wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu dokonywane będą już z wyłonionym wykonawcą, to na nim ciąży bowiem obowiązek zaproponowania harmonogramu robót.  

– Jego propozycja będzie uzgadniana i weryfikowania – podkreślał Jerzy Wrona.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego dodał, że jest to kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego.

– Bardzo cieszę się, że w związku z tą inwestycją  jestem po raz drugi w Ostrowcu Św. Inwestycja otrzymała  95 procent dofinansowania w ramach „Polskiego Ładu”, pozostałe 5 procent pochodzić będzie od samorządu województwa. Cieszymy się, że ciąg ulic ostrowieckich oraz most na Kamiennej zmieni swój wizerunek, że poprawi się bezpieczeństwo na drodze, a także komfort jazdy. Ten ciąg ulic  w istotny sposób zmieni swój charakter i funkcję – wyjaśniał Andrzej Bętkowski. 

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniał, że samorząd województwa świętokrzyskiego w rankingu inwestycji drogowych Pisma Samorządowego  Wspólnota zajął wśród samorządów województw za rok 2020 miejsce na podium, a konkretnie drugą lokatę.

– Inwestujemy w drogi i inwestycja w Ostrowcu Św.jest kolejnym na to dowodem. Staramy się korzystać nie tylko ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, nie tylko  z budżetu, ale zdobywamy także  środki wspomagające wykonanie takich inwestycji, jak ta w Ostrowcu Świętokrzyskim – podsumował marszałek.

 „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej” ma na celu poprawę stanu infrastruktury drogowej na terenie woj. świętokrzyskiego, wspomaganie wzrostu konkurencyjności regionów, budowanie spójności terytorialnej (z woj. lubelskim, mazowieckim) i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów. Wpłynie pozytywnie na możliwość przyspieszenia wzrostu gospodarczego na obszarach o najniższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego.

O zmianach, jakie pojawią się na skrzyżowaniu ulicy Okólnej z ulicą Juliusza Słowackiego i Denkowską pisaliśmy tutaj:

Rozbudowa DW 754 wraz z budową mostu, w wyniku której poprawie ulegną parametry techniczne drogi, zwiększy przepustowość drogi, usprawni warunki komunikacyjne w tej części regionu, pozwoli na płynny przejazd drogi z jednolitą, optymalną prędkością. Inwestycja poprawi dostępność użytkowników drogi do sieci dróg krajowych i lokalnych i wpłynie na pobudzenie przedsiębiorczości w województwie.

Przewidywana wartość inwestycji to ponad 91 mln zł (bez kosztów związanych z wykupami gruntów).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this