Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Pomnik z ul. Okólnej i kasztanowce przy Alei 3 Maja nie ucierpią podczas rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 754!

Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, jakoby podczas planowanej rozbudowy, przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski, drogi wojewódzkiej nr 754, ucierpią stanowiące pomnik przyrody Kasztanowce nad Kamienną, zlokalizowane przy Alei 3 Maja, a także pomnik przy ulicy Okólnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zapytaliśmy więc Jerzego Wronę, dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, jaki los czeka miejsca, z którymi tak mocno utożsamiają się ostrowczanie? – Ani kasztanowce, ani pomnik przy ulicy Okólnej nie ucierpią. Chcemy zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta, szanując dziedzictwo, jakie pozostawili nam nasi poprzednicy – zapewnia Jerzy Wrona.

Aleja 3 Maja w Ostrowcu Św. Maj 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Od czasu, jak poinformowaliśmy o tym, że rozbudowa przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski drogi wojewódzkiej nr 754 stanie się faktem, w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pytania  co z Kasztanowcami nad Kamienną, stanowiącymi pomnik przyrody i pomnikiem przy ulicy Okólnej, upamiętniającym zbrodnię z 14 stycznia 1944 roku, jakiej na 9 mieszkańcach powiatu ostrowieckiego dopuścili się Niemcy. Nasi czytelnicy pytali czy ponad 100 letnie kasztanowce „przegrają” z postępem, a  pomnik zniknie z przestrzeni miejskiej?

– Ani kasztanowce, ani pomnik przy ulicy Okólnej nie ucierpią. Zależy nam na tym, aby zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta. Informacja o zachowaniu kasztanów była weryfikowana jeszcze w czasie, kiedy ustalane były wytyczne, jak zaprojektować Aleję 3 Maja. Mocno akcentowaliśmy wówczas potrzebę zabezpieczenia i zachowania tych kasztanowców – wspomina Jerzy Wrona. 

Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach
i fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomina, że na etapie opracowywania dokumentacji, jedna z propozycji przewidywała wybudowanie dwóch jezdni na Alei 3 Maja, jednak jak podkreśla Jerzy Wrona, raz, że w znaczący sposób zmieniłoby to  układ urbanistyczny, posiadającej swoje historyczne uwarunkowania ulicy, z drugiej strony – ucierpiałyby  kasztanowce.  

– Dlatego byłem za  koncepcją utrzymania tzw. układu jednojezdniowego z wydzieleniem pasów segregujących ruch, chociażby na skrzyżowaniu z ulicą Jana Kilińskiego. Pozwoli to zachować historyczny układ urbanistyczny, a także kasztanowce – wyjaśnia Jerzy Wrona.     

Ze względu na to, że obecna lokalizacja pomnika koliduje z projektowanym chodnikiem,  potrzebna jest niewielka korekta jego lokalizacji. Docelowo zostanie on odsunięty od środka projektowanego ronda, tak aby znalazł się poza chodnikiem. Co istotne będzie się znajdował w pasie drogi wojewódzkiej. Zachowana zostanie także ściana, znajdująca się za pomnikiem. Do dziś, w murze, przy którym dokonano tej strasznej zbrodni, uważne oko wypatrzeć może ślady po kulach.     

14 stycznia 2021 rok.
Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że 14 stycznia 1944 roku na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego w Ostrowcu Św. z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce. 

– W tej chwili, gdy przetarg nie jest jeszcze ogłoszony, nie mamy partnera do rozmów. O szczegółach przesunięcia pomnika  będziemy mogli mówić, gdy zostanie wyłoniony wykonawca. Czy skorzysta z pomocy podwykonawcy? To będzie kwestia szczegółów zawartej z nim umowy. Na pewno dołożymy wszelkich starań, aby zachować wszystkie walory historyczne tego miejsca  – podsumowuje Jerzy Wrona.

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak udało się nam ustalić przetarg na rozbudowę, przebiegającej przez Ostrowiec Św. drogi wojewódzkiej nr 754, powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. 

– Wszystkie sprawy formalno-prawne zostały zakończone Nie ma przeszkód, żeby mógł zostać ogłoszony. Czekamy na jego ogłoszenie – mówi Magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

O tej realizowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach inwestycji, informowaliśmy także tutaj: 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Andrzej Bętkowski: To kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego! - naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this