Wygląda na to, że mieszkańcy Małego Jodła doczekają się nowego mostu na rzece Węgierce. Powiat ostrowiecki otrzymał bowiem dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na odbudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Chocimów – Zagaje Boleszyńskie. Koszt inwestycji to ponad 2 miliony złotych, z czego dofinansowanie wynosi 60 procent.
O tym jak o ważna to inwestycja dla mieszkańców Małego Jodła pisaliśmy w styczniu ubiegłego roku. Mieszkańcy podkreślali wówczas, że most uszkodzony został podczas powodzi, szkody wyrządziły też bobry, które systematycznie niszczą drewnianą konstrukcję mostu. Pomimo że usterki mostu usuwane są na bieżąco mieszkańcy obawiali się o swoje bezpieczeństwo. Małe Jodło, to wciąż tereny rolnicze. Rolnicy przemieszczając się do swoich pól ciężkim sprzętem, korzystają z mostu.
– Cieszę się wspólnie z mieszkańcami, że powiat pozyskał środki na realizację tej inwestycji. Na tym zadaniu zależało nam tak bardzo, że kilka miesięcy temu udałem się do Wojewody Świętokrzyskiego wraz z wicestarostą, panem Andrzejem Jabłońskim, aby powalczyć o dofinansowanie. Zgłoszenie samego mostu mogłoby bowiem nic nie dać. Podpowiedziano nam wówczas, aby zgłosić odcinek drogi wraz z mostem. Za inwestycją lobbował także poseł Andrzej Kryj. Udało się. Jako gmina deklaruje swoje wsparcie finansowe na realizację tego zadania – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, podkreślając, że inwestycja ta poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i miłośników turystyki rowerowe, którzy chętnie odwiedzają malownicze tereny Małego Jodła. Dodaje, że gmina Kunów projektuje tzw. odcinek pomiędzy mostami w Małym Jodle, w stronę wąwozu do Prawęcina.
– To też newralgiczna sprawa, którą chcemy wykonać – podkreśla burmistrz.
Starą drewniano-stalową konstrukcję mostu, zastąpi nowa, żelbetowa o długości 12 metrów i szerokości 9 metrów.
O zadaniu w Małym Jodle podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w czwartek, 17 lutego mówił wicestarosta Andrzej Jabłoński. Przypomniał, że początkowo remont mostu wykonywany miał być w ramach możliwości uzyskania środków w zakresie odszkodowania powodziowego, ale ze względu na zmianę zasad, funduszu ten nie mógł być tam zaangażowany.
– W związku z tym powiat postanowił, po wcześniejszym przygotowaniu, polegającym na skompletowaniu dokumentacji w ramach zintegrowanego pozwolenia budowlanego, wystąpić do Funduszu Rozwoju Dróg – tłumaczył wicestarosta.
Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że za rządowe pieniądze realizowane są zadania służące mieszkańcom zarówno małych, jak i dużych społeczności. Tłumaczy, że cieszy się, iż zadania przygotowane przez powiat ostrowiecki również otrzymały dofinansowanie.
– To są wnioski, które dotyczą bardzo ważnych dróg i obiektów. Cieszę się, że rząd Mateusza Morawieckiego przychylił się do ich realizacji – podsumowuje.