Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mieszkańcy Małego Jodła pojadą nowym mostem!

Mieszkańcy Małego Jodła, w gminie Kunów od lat zabiegali o remont mostu na rzece Węgierce. Przemieszczają się nim ciężkie pojazdy rolnicze, a jego stan techniczny do najlepszych nie należy. Konstrukcja ucierpiała podczas powodzi, część szkód to „zasługa” bobrów. Pomimo że już kilka razy wydawało się, że mieszkańcy zyskają nowoczesną i bezpieczną przeprawę, zawsze kończyło się na planach. Wygląda na to, że tym razem będzie inaczej. Powiat ostrowiecki pozyskał bowiem dofinansowanie z budżetu państwa na realizację tej inwestycji. Gmina Kunów także deklaruje swój wkład finansowy. – Wszystko z myślą o lepszych warunkach życia naszych mieszkańców – podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Most w Małym Jodle doczeka się remontu fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wygląda na to, że mieszkańcy Małego Jodła doczekają się nowego mostu na rzece Węgierce. Powiat ostrowiecki otrzymał bowiem dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na  odbudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Chocimów – Zagaje Boleszyńskie. Koszt inwestycji to ponad 2 miliony złotych, z czego dofinansowanie wynosi 60 procent. 

O tym jak o ważna to inwestycja dla mieszkańców Małego Jodła pisaliśmy w styczniu ubiegłego roku. Mieszkańcy podkreślali wówczas, że most uszkodzony został podczas powodzi, szkody wyrządziły też bobry, które systematycznie niszczą drewnianą konstrukcję mostu. Pomimo że usterki mostu usuwane są na bieżąco mieszkańcy obawiali się o swoje bezpieczeństwo. Małe Jodło, to wciąż tereny rolnicze. Rolnicy przemieszczając się  do swoich pól ciężkim sprzętem, korzystają z mostu. 

Burmistrz Kunowa Lech Łodej i sołtys Małego Jodła Izabela Surowiec.
Fot Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Cieszę się wspólnie z mieszkańcami, że powiat pozyskał środki na realizację tej inwestycji.  Na tym zadaniu zależało nam tak bardzo, że kilka miesięcy temu udałem  się do Wojewody Świętokrzyskiego wraz  z wicestarostą,  panem Andrzejem Jabłońskim, aby powalczyć o dofinansowanie. Zgłoszenie samego mostu mogłoby bowiem nic nie dać. Podpowiedziano nam wówczas, aby zgłosić odcinek drogi wraz z mostem. Za inwestycją lobbował także poseł Andrzej Kryj. Udało się.  Jako gmina deklaruje swoje wsparcie finansowe na realizację tego zadania – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, podkreślając, że inwestycja ta poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i miłośników turystyki rowerowe, którzy chętnie odwiedzają malownicze tereny Małego Jodła. Dodaje, że gmina Kunów projektuje tzw. odcinek pomiędzy mostami w Małym Jodle, w stronę wąwozu do Prawęcina. 

– To też newralgiczna sprawa, którą chcemy wykonać – podkreśla burmistrz.  

Zdjęcie ilustracyjne: Andrzej Jabłoński , wicestarosta i Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Starą drewniano-stalową konstrukcję mostu,  zastąpi nowa, żelbetowa o długości 12 metrów i szerokości 9 metrów.   

O zadaniu w Małym Jodle podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w czwartek, 17 lutego mówił wicestarosta Andrzej Jabłoński. Przypomniał, że początkowo remont mostu wykonywany miał być w ramach możliwości uzyskania środków w zakresie odszkodowania powodziowego, ale ze względu na zmianę zasad, funduszu ten nie mógł być tam zaangażowany.  

– W związku z tym powiat postanowił, po wcześniejszym przygotowaniu, polegającym na skompletowaniu dokumentacji w ramach zintegrowanego pozwolenia budowlanego, wystąpić do Funduszu Rozwoju Dróg – tłumaczył wicestarosta. 

Most w Małym Jodle doczeka się remontu fot. Łukasz Grudniewki/naOSTRO.info

Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że za rządowe pieniądze realizowane są zadania służące mieszkańcom zarówno małych, jak i dużych społeczności. Tłumaczy, że cieszy się, iż zadania przygotowane przez powiat ostrowiecki również otrzymały dofinansowanie.

– To są wnioski, które dotyczą bardzo ważnych dróg i obiektów. Cieszę się, że rząd Mateusza Morawieckiego przychylił się do ich realizacji – podsumowuje.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this