Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Transport zwierząt ewakuowanych z azylu z okolic Kijowa przekroczył granicę!

Transport zwierząt ewakuowanych z azylu położonego niedaleko Kijowa przekroczył polsko-ukraińską granicę. Lwy, tygrysy, likaon i karakale są przewożone do ogrodu zoologicznego w Poznaniu – poinformowało w czwartek poznańskie zoo.

Kraków, 20.05.2020. Koronawirus w Polsce. Tygrys amurski (Panthera tigris altaica) podczas otwarcia ogrodu zoologicznego, 20 bm. w Krakowie. Ogród, po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, ponownie otwarto dla zwiedzających. (łg/awol) PAP/Łukasz Gągulski

Rzecznik prasowy poznańskiego ogrodu zoologicznego Małgorzata Chodyła potwierdziła PAP, że zakończyła się odprawa graniczna transportu i zwierzęta są obecnie przewożone do Poznania. „Przed nami 10 godzin drogi. Musimy się zatrzymywać i doglądać zwierząt, także myślę, że w Poznaniu będziemy późnym wieczorem” – powiedziała.

Dyrektor poznańskiego ogrodu Ewa Zgrabczyńska poinformowała w mediach społecznościowych, że sześć lwów, sześć tygrysów, likaon i dwa karakale przeżyły transport przez rejon ogarnięty konfliktem.

„Jadą już do zoo w Poznaniu i są symbolem ocalenia życia, którego wartość jest ogromna, szczególnie gdy na Ukrainie jesteśmy świadkami zbrodni wojennej, popełnianej na ludziach i zwierzętach. Dziękujemy wszystkim za wsparcie, trzymanie kciuków i wiarę, że ta wyjątkowa operacja zakończy się pomyślnie” – napisała Zgrabczyńska.

W czwartek po godz. 8 zoo informowało, że odprawa graniczna transportu trwa kilka godzin, a pracowników martwił stan dwóch przewożonych tygrysów i jednego lwa.

We wtorek poznańskie zoo informowało, że trzy samochody wypełnione zwierzętami z azylu położonego koło Kijowa są w drodze do Polski. Zwierzęta, które trafią do Poznania, przejdą tu kwarantannę, potem zostaną przewiezione do azylów w Europie Zachodniej. Zoo w Poznaniu jest tylko przystankiem w ich długiej drodze.

Poznańskie zoo włączyło się też w pomoc ogrodowi zoologicznemu w Kijowie. Wyśle tam karmę zebraną w Polsce.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this