Jak zapewniał Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim, ostrowiecka placówka zaoferowała pomoc zarówno materialną, jak i pomoc w zorganizowaniu miejsca dla rodzin i najbliższych, pracujących na terenie szpitala ukraińskich medyków.
– Monitorujemy cały czas tę sytuację, jesteśmy w kontakcie. Wpływają również do naszego szpitala kolejne aplikacje osób, które chciałyby podjąć pracę, które są w kontakcie z naszymi znowu lekarzami, więc na bieżąco jesteśmy w stanie dokonywać tej pomocy i na poziomie administracyjnym, i na poziomie kontaktu z przedstawicielami władzy – mówił Tomasz Kopiec.
Dodał, że na terenie placówki jest 11 osób z Ukrainy. To osoby, które na Ukrainie pracowały jako lekarze, czekają na odpowiednie zgody, aby móc wykonywać swój zawód w Polsce. Zatrudnieni są jako sanitariusze. Jest też grupa osób, która specjalizacji nie posiada, są absolwentami uczelni medycznych, natomiast już w Polsce będą zdobywać konkretne specjalizacje.
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc medyczną. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. wszystkie podmioty lecznicze Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie powiatu ostrowieckiego zgodnie z komunikatem NFZ mają obowiązek udzielić pomocy medycznej osobom, które przybyły zza wschodniej granicy. Wszystkie POZ w swoich godzinach pracy tj. 8.00 – 18.00 przyjmują pacjentów z Ukrainy.
Po godzinach pracy POZ (po 18.00) oraz w soboty i niedziele osoby zainteresowane będą przyjmowane w przyszpitalnej Poradni Świątecznej i Nocnej Opieki Lekarskiej, przy ul. Szymanowskiego 11 w Ostrowcu Św., gdzie w razie konieczności podczas wizyty będzie dostępna osoba tłumacząca. W przypadkach zagrożenia życia osoby mogą zgłaszać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).