Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przekaże 200 000 zł na pomoc Białej Cerkwi! Radni nie mieli wątpliwości!

Nie 100 000 zł, jak w przygotowanym przez siebie projekcie uchwały zaproponowali radni miejscy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, a do 200 000 zł, zwiększono kwotę pomocy dla miasta partnerskiego Biała Cerkiew. Radni byli zgodni co, do potrzeby pomocy. Wśród przedmiotów, jakie za wyodrębnione środki zakupi miasto znajdą się m.in. apteczki, krótkofalówki oraz lornetki. – Mamy wszyscy świadomość tego, że pomagamy prywatnie tym, którzy cierpią na skutek brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległe i suwerenne państwo ukraińskie. Robimy to w różny sposób, czy w błysku fleszy, czy bez, ale staramy się pomagać. Wiadomo, że ta pomoc musi być nastawiona na długoterminowość. To będzie pomoc, którą będziemy realizować dopóki starczy sił. Jedno jest pewne, że ofiarność mieszkańców naszego miasta jest duża – mówił podczas sesji Dariusz Kaszuba, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak informowaliśmy w sobotę, 26 lutego, radni miejscu z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, a także radny niezrzeszony Mateusz Czeremcha 25 lutego w biurze Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego złożyli projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta partnerskiego Biała Cerkiew na Ukrainie. 

– (…) mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego solidaryzują się z Narodem Ukraińskim i pragną nieść pomoc naszym przyjaciołom w Białej Cerkwi – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. – Same słowa wsparcia są niewystarczające, a prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Teraz możemy zdać egzamin z tej przyjaźni – podkreślał Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Wczoraj (3 marca) projekt uchwały radnych z Klubu PiS znalazł się w porządku obrad nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Św. 

– Dziękuję radnym PiS-u, że wykazaliście państwo czujność i po prostu taki projekt uchwały zgłosiliście, bo ukazał się on i dotarł do mnie już w piątek, a w międzyczasie był procedowany, czy ewentualnie nie ma jakiś uchybień prawnych. I dzisiaj mogliśmy się spotkać, żeby już podjąć jakiekolwiek działa, pomocnej walczącej, opanowanej wojną przez agresora, Ukrainie – mówiła Irena Renduda-Dudek, przewodniczący Rady Miasta Ostrowca Św. 

Głos zabrał także Kamil Stelmasik, radny miejski z KWW Jarosława Górczyńskiego, który

podziękował za inicjatywę, zaproponował również, aby podnieść zaproponowaną w uchwale  kwotę i zwiększyć ją o niewykorzystane wydatki związane  z radami osiedli w związku z Programem Osiedle od Nowa. 

– Kwota 100 000 zł jest oczywiście dużą, możemy dużo pomóc, ale może być większa – mówił Kamil Stelmasik.

O rozmowach telefonicznych z merem Genadii-em Dykyi-m, a także o aktualnej sytuacji w Białej Cerkwi mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

– Drodzy państwo, ja tak troszkę emocjonalnie powiem, nie wiem czy to była przyjemność, ale było to takie bardzo pamiętliwe i wyjątkowe, spotkanie telefoniczne, rozmowa z merem Białej Cerkwi, panem Gennadii-m Dykyi-m. W tym tygodniu, w poniedziałek zadzwoniłem do pana mera, żeby okazać to wsparcie, żeby to nie były też puste słowa i puste gesty. Tylko, żeby to była taka prawdziwa przyjaźń, która w trudnych sytuacjach realizuje się w konkretnych rzeczach. Jeszcze raz dziękuję inicjatywie i państwu, którzy wyszli z tą inicjatywą. Dziękuję pani przewodniczącej, że ta sesja tak szybko, ale spieszę też z wyjaśnieniami. Pod kątem prawnym mamy informację, stanowisko  Regionalnych Izb Obrachunkowych i stanowisko Urzędów Wojewódzkich, które mówi, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci mogą w tym wyjątkowo trudnym czasie, dysponować takimi środkami na podstawie swoich zarządzeń. Nie ujmuje ten inicjatywie, w związku z powyższym jestem za tym, żebyście państwo to przegłosowali. Bo 100 000 zł już jest rozdysponowane – mówił prezydent. 

Za środki te zakupione zostaną przedmioty, o które prosił mer Białej Cerkwi:  krótkofalówki sprzęt radiowy, zestaw pomocy medycznej, lornetki, sprzęt noktowizyjny i optyczny.    

– Drodzy państwo to nie jest sympatyczna rozmowa, kiedy mer relacjonuje, że w jego mieście wybuchają bomby, kiedy też w tym tygodniu miałem okazję widzieć filmik z nim, gdzie stoi w nocy i pokazuje zniszczony most i efekty bombardowań. Ja tam byłem i część z państwa też tam była. My nie wyobrażamy sobie tego. To jest na tę chwilę dla nas daleko i nas to niby nie dotyka. Nie proszę państwa, to nas bardzo mocno dotyka i to się przełoży na nasze życie w dłuższej perspektywie – mówił prezydent. 

Dodał, że pomoc będzie potrzebna w dłuższym okresie.  Zaproponował, aby potraktować uchwałę radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, jako intencyjną i zwiększyć kwotę pomocy dla miasta partnerskiego Biała Cerkiew do 200 000 zł. Poinformował również, że w jednym z ostrowieckich hoteli zakwaterowanych jest 60 osób z Ukrainy, na terenie województwa świętokrzyskiego zaś około 1000 osób. Podkreślał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a exodus ludności będzie większy. Tłumaczył, że kobietom które przyjechały do miasta trzeba będzie zapewnić pracę, a dzieciom dostęp do edukacji.  

– Należy cieszyć się z inicjatywy, która spowodowała, iż dzisiaj mamy zwielokrotnienie kwoty, którą zaproponował Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości na pomoc dla Białej Cerkwi. Cieszymy się  z inicjatywy pana prezydenta, mam nadzieję, że to nie jest pierwsza inicjatywa, kiedy pan prezydent popiera nareszcie projekty uchwał zgłaszane przez Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, zaś tutaj mamy do czynienia z wydarzeniem, które, tak jak powiedziano na tej sali jest chyba początkiem tego, co rzeczywiście powinno się dziać. Mamy wszyscy świadomość tego, że pomagamy także prywatnie tym, którzy cierpią na skutek brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległe i suwerenne państwo ukraińskie. Robimy to w różny sposób, czy w błysku fleszy, czy bez, ale staramy się pomagać. Wiadomo, że ta pomoc musi być nastawiona na długoterminowość. To będzie pomoc, którą będziemy realizować dopóki starczy sił. Bo taka jest potrzeba chwili i obyśmy się my w takiej potrzebie nigdy nie znaleźli. Jedno jest pewne, że ofiarność mieszkańców naszego miasta jest duża, co widać po różnego rodzaju zbiórkach – podsumował Dariusz Kaszuba, prosząc, aby nie była to uchwała jednorazowa i aby pomagać, kiedy będą stosowne możliwość. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this