Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mieszkaniec gminy Bałtów chciał sprzedać łóżko, stracił 1000 zł!

Wystawiłeś przedmiot na sprzedaż? Uważaj, możesz paść ofiarą oszustwa. Przekonał się o tym 18-letni mieszkaniec gminy Bałtów, który na jednym z portali ogłoszeniowych chciał sprzedać łóżko. Zamiast zarobić, stracił 1000 zł. Ostrowieccy mundurowi apelują o rozwagę i ostrożność.

Źródło: Adobe Stocks

Wczoraj (środa, 2 marca) do ostrowieckiej komendy zgłosił się 18-letni mieszkaniec gminy Bałtów. Mężczyzna poinformował funkcjonariuszy, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż łóżko. Krótko później skontaktowała się z nim kobieta zainteresowana zakupem. Po tym jak 18-latek przekazał swój adres e-mail, otrzymał wiadomość wraz z linkiem, umożliwiając mu odbiór pieniędzy z przeprowadzonej rzekomo transakcji. Jednak możliwe to było dopiero po uprzedniej weryfikacji i zalogowaniu się przez mężczyznę na konto bankowe. Niczego nie podejrzewając młody człowiek otworzył otrzymany link, a następnie dokonał wyboru swojego banku i rejestracji w bankowości elektronicznej. Został przekierowany na inną stronę, gdzie miał oczekiwać na kod, który miał pozwolić mu sfinalizować transakcję. Po kilku minutach oczekiwania na kod mężczyzna nabrał podejrzeń, że padł ofiarą oszustów. Kiedy ponownie zalogował się do bankowości elektronicznej zauważył, że ktoś przy użyciu kodów Blik z jego rachunku bankowego dokonał dwóch wypłat na łączną kwotę 1000 złotych.

– Dokonując internetowej sprzedaży musimy uważać na otrzymywane wiadomości z linkiem, które po otwarciu automatycznie przekierowują nas na strony łudząco przypominające strony internetowe naszego banku lub wymuszają podanie numeru naszej karty płatniczej wraz z kodami autoryzacyjnymi. Nie korzystajmy z odnośników podanych w takich wiadomościach. Zachowajmy ostrożność, chrońmy swoje dane i mienie – przypomina Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. 

Mundurowi radzą jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży w Internecie:

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie ,
  • nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz,
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zawierają linki powinny wzbudzić naszą czujność,
  • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki,
  • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc naszą czujność.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this