Znajdź nas na

FAKTY

Jaka przyszłość „czeka” most na Romanowie?

Co dalej z „mostem na Romanowie”? Czy obiekt, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w styczniu 1885 roku doczeka się godnego upamiętnienia? Aktualnie konstrukcja mostu, która przesunięta została na podpory tymczasowe obok torów, czeka na dalsze decyzje, co do jej docelowej lokalizacji. Jak poinformowała nas Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Gmina przekazała swoje propozycje odnośnie lokalizacji i dalszego zagospodarowania mostu. Pozostaje również w stałym kontakcie z PKP PLK S.A.”

Zdemontowana konstrukcja mostu fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Waży ok. 350 ton i ma 66 m długości, 6 m szerokości i 7, 5 m wysokości. Mowa o moście na Romanowie, który uroczyście otwarty został w 1885 roku i jak mówił nam Waldemar Brociek, historyk, autor licznych publikacji o Ostrowcu Św., stanowił część odnogi Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej. Po  raz pierwszy ucierpiał w czerwcu 1915 roku, kiedy to zniszczony został przez Rosjan, wycofujących się z tych terenów. Rosjanie zniszczyli nie tylko most, ale i piece martenowskie, urządzenia na stacji kolejowej m.in wieżę ciśnień, a także rozkręcali szyny. W okresie II Wojny Światowej miała miejsce z kolei „akcja na Romanowie”. W 1942 roku prowadzonych było wiele akcji sabotażowych. Z 13 na 14 września dwuosobowy patrol Armii Krajowej wysadził gazociąg, przebiegający wzdłuż mostu kolejowego. Nie była to pierwsza tego typu akcja. Gazociąg wysadzony został przy pomocy szedytu, materiału wybuchowego, mieszaniny chloranu lub nadchloranu potasu z tłuszczami roślinnymi i nitrozwiązkami. Od palącego się gazu runął most kolejowy na ważnej linii transportu sprzętu i amunicji na front Wschodni. Pierwotnie przez kilkadziesiąt lat mostem prowadził tylko jeden tor, pociągi mijały się na stacjach. Dopiero w latach 70-tych powstał drugi tor, nastąpiła elektryfikacja.

Uszkodzony most na Romanowie. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów, zgromadzonych przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Most na Romanowie dla wielu ostrowczan stanowił plener zdjęciowy, byli i tacy, którzy skakali z niego do wody, ponieważ znajdował się nad rzeką Kamienną. Dziś  konstrukcja mostu została ułożona obok toru i nowego obiektu. 

W ostrowieckim urzędzie miasta zapytaliśmy Czy gmina Ostrowiec Św. wyraziła zainteresowanie przejęciem zdemontowanego, w trakcie remontu linii kolejowej, „mostu na Romanowie”? Czy w tej sprawie prowadzone były rozmowy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.? Czy Gmina Ostrowiec Św. ma plany na zagospodarowanie tego obiektu? Jeśli tak jakie? Czy most zostanie przeniesiony w inne miejsce? Jeśli tak jakie lokalizacje brane są pod uwagę.

Demontaż mostu na Romanowie
Fot. PKP PLK S.A.

Okazuje się, że gmina Ostrowiec Świętokrzyski zadeklarowała udostępnienie PKP PLK S.A. będących własnością gminy wraz ich zagospodarowaniem, poprzez wykonanie ewentualnych dojść lub dojazdów, w celu wyeksponowania zdemontowanej konstrukcji mostu. 

Gmina zaproponowała dwie ewentualne lokalizacje przy skrzyżowaniu ulic Józefa Reńskiego i ulicy Kolejowej oraz przy skrzyżowaniu ulic Stefana Żeromskiego i Onufrego Zagłoby.  Działki są własnością gminy.

Przedstawiciele gminy uczestniczyli także w rozmowach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Kielcach. 

– Na dzień dzisiejszy stroną wiodącą w rozmowach jest PKP PLK S.A. – jako właściciel obiektu mostowego – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.

Gmina pozostaje w stałym kontakcie z PKP PLK S.A.

Przypomnijmy, że starą konstrukcję mostu zastąpiła nowa kratownicowa przeprawa o wadze  233 tony, długości 67 metrów, szerokości 6 metrów i wysokości  8,5 metra. Modernizacja mostu umożliwi przejazd pociągów po obiekcie z prędkością  do 120 km/h.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this