Przypomnijmy, że nazwa Romanów pochodzi od imienia jednego z trzech synów Jerzego Dobrzańskiego, budowniczego kuźnicy nad Młynówką. Do huty należały fryszerki, czyli zakłady zajmujące się przeróbką żelaza na stal. Fryszerki położone były wzdłuż Młynówki i Kamiennej. Jerzy Dobrzański nazwał je od imion swoich synów: Łukaszyn od Łukasza (znajdował się tuż przy wielkim piecu), Rochów od Rocha i Romanów od Romana. Do dziś w społeczności lokalnej funkcjonuje nazwa Romanów.
Jaz na Romanowie w Ostrowcu Świętokrzyskim to malownicze miejsce. Aktualna konstrukcja żelbetowa zastąpiła tę drewnianą i powstała w latach 60 tych XX wieku. Jaz służy do piętrzenia wód rzeki Kamiennej dla potrzeb zamontowanej na obiekcie Małej Elektrowni Wodnej w ramach obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego. Kilka tygodni temu urządzenia, zamontowane na rzece Kamiennej zmieniły swój wygląd.
– Właściciel obiektu poinformował, że na jazie „Romanów” w ramach wykonanych prac remontowych zostały wymienione na nowe dwa stare turbozespoły służące do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu wód płynących rzeki „Kamienna” (hydroenergia) – wyjaśnia Anna Truszczyńska, specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Prace remontowe trwały dwa miesiące i były wykonywane w lutym i marcu 2022 r. W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie zapytaliśmy o to, jakie prace prowadzone są w korycie rzeki Kamiennej, przebiegającej przez powiat ostrowiecki, a także jakie prace zaplanowano na 2022 rok na terenie powiatu ostrowieckiego, a dotyczące rzek przebiegających przez powiat?
– Prowadzony jest monitoring koryta rzeki Kamiennej zwłaszcza na odcinku obwałowanym, wykonywany przez pracowników PGW WP jak i firmy zewnętrznej obsługującej wały przeciwpowodziowe. Wykonywane są punktowe prace polegające na usuwaniu przetamowań przez ZWT w Radomiu z/s w Brodach na ciekach będących w administracji PGW WP – wyjaśnia Anna Truszczyńska.
W 2022 roku na terenie powiatu ostrowieckiego prowadzone będą prace zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe: utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie NW Ostrowiec Świętokrzyski (koszenie jedno lub dwukrotne wałów przeciwpowodziowych i międzywala), obsługa wałów przeciwpowodziowych wraz z urządzeniami towarzyszącymi na terenie NW w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozbiórka tam, wykonanych przez bobry oraz wszelkich przetamowań i zatorów na rzekach NW Ostrowiec Świętokrzyski, konserwację rzeki Wolanki w km 3+650 – 5+800 (na terenie gminy Bałtów), usuwanie drzew lub zatorów zagrażających życiu i mieniu na ciekach będących w administracji NW w Ostrowcu Świętokrzyskim.