Jedną z metod wykorzystywaną przez przestępców, aby dostać się do naszego mieszkania, jest podanie się za tzw. fachowca. Może być to elektryk, hydraulik, pracownik administracji lub urzędnik. Taki przypadek miał miejsce 24 sierpnia około godziny 16.00 na ul. Kochanowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do mieszkania 81-latki i jej 86-letniego męża zapukał mężczyzna, który po okazaniu identyfikatora zaproponował seniorom dofinansowanie do pogrzebu w kwocie 6000 złotych. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na identyfikatorze widniał napis „Urząd Miasta”. W trakcie rozmowy fałszywy urzędnik zapytał małżeństwo o zgromadzone przez nich środki na pogrzeb. Pokrzywdzeni okazali oszustowi kopertę, w której znajdowało się łącznie 15 000 złotych. Mężczyzna zażądał okazania pieniędzy najpierw w kwocie 3000 złotych a następnie jeszcze 2000 złotych. Kolejno kiedy właściciele mieszkania zajęci byli wykonywaniem poleceń mężczyzny, on wykorzystał ich chwilową nieuwagę i skradł im oszczędności w kwocie 15 000 złotych.
Mundurowi przestrzegają: Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, mamy prawo zażądać przedstawienia stosownej legitymacji. Możemy także telefonicznie sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. Poprośmy o obecność w czasie wizyty takiego fachowca w naszym mieszkaniu kogoś z członków rodziny lub zaufanego sąsiada.
Warto zainteresować się losem starszych członków rodziny. Należy uprzedzać ich przed niebezpieczeństwami czyhającymi na seniorów, uczulić na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.
Policjanci apelują również do mieszkańców bloków i osiedli mieszkaniowych. W każdej sytuacji budzącej podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób odwiedzających mieszkania, należy powiadomić Policję. Mundurowi sprawdzą każdy sygnał.