– To jest takie dokończenie rewitalizacji Ostrowieckiego Browaru Kultury, projekt, który został rozłożony w czasie. Oba dziedzińce tak naprawdę nigdy nie były objęte rewitalizacją, oprócz ich uporządkowania. Pierwotnie ten projekt miał być realizowany wspólnie z budynkiem R1, czyli Strefą Aktywności Społecznej, ale nie udało się rozstrzygnąć przetargów. On został troszeczkę zmieniony – wyjaśnia Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św.
Tłumaczy, że dzięki wprowadzonym zmianom powstanie przestrzeń wolnego dostępu – przestrzeń parkowa.
– Pojawiły się nasadzenia 7 klonów. Myślę, że to nie ostatnie drzewa, które pojawią się na tym dziedzińcu. Mamy również taki pomysł, aby klon, który znajduje się aktualnie na ostrowieckim Rynku również do nas trafił. Myślę, że to będzie takie fajne symboliczne połączenie Rynku z ostrowieckim browarem. Pojawi się mała architektura, alejki już dziś są widoczne. Pojawi się również podświetlany, płaski napis – logotyp miasta z napisem Ostrowiecki Browar Kultury. My to nazywamy kapsel czy logotyp. Jesteśm w browarze więc będzie idealnie pasować. Najładniej będzie wyglądał z lotu drona. Będzie on pełnił rolę takiej fontanny świetlnej, zasilanej z energii ekologicznej – tłumaczy dyrektor MCK-u.
Dodaje, że będzie to strefa organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Pojawią się również alejki wzdłuż zieleńca, po których spacerować będa mogły rodziny z dziećmi, czy mieszkańcy ze swoimi czworonogami.
Tłumaczy, że dużo zadziało się też w budynku R1.
– Wszyscy patrzymy na wzrost cen energii. Pojawiła się tam fotowoltaika. Poprawiła się również akustyka budynku. To pozwoli lepiej się komunikować. Z tego budynku w dużej mierze korzystali ludzie dojrzali wiekowo, więc pogłos był pewnym problemem. Wysłuchaliśmy się w to co mówili do nas odbiory, aby poprawiła się akustyka – tłumaczy Jacek Kowalczyk.
Pojawi się też iluminacja budynku ze zmiennymi kolorami.
– Będziemy mogli wykorzystywać go częściej do sygnalizowania świąt np. 11 listopada, Święta Flagi czy 1 Maja. Zgłasza się do nas w tej sprawie bardzo dużo osób: matki wcześniaków, osoby niepełnosprawne. Każde z tych świąt ma swój kolor. Ten budynek ma służyć również do tego typu aktywności informacyjnej – podsumowuje dyrektor MCK-u.