Znajdź nas na

FAKTY

O kunowskiej oczyszczalni ścieków powstają prace naukowe!

To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Mowa o wartej blisko 16 milionów złotych Oczyszczalni Ścieków w Kunowie. Odwiedziły ją delegacje m.in. z Serbii i Chorwacji. Technologią zastosowaną w oczyszczalni zainteresowani byli studenci z Politechniki Śląskiej i Krakowskiej. Teraz powstała o niej również praca naukowa. Jej autorką jest Natalia Ozdoba.

Grafika: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nowa oczyszczalnia ścieków w Kunowie powstała w 2019 roku. Nowoczesny, bezpieczny dla środowiska obiekt spełnia wszystkie standardy europejskie i światowe. Prace nad samym projektem trwały około 8 miesięcy, sama budowa – rok. Wykonane zostały nowe elementy oczyszczalni wraz z infrastrukturą technologiczną (drogi i chodniki, drogi pożarowe, instalacje wewnętrzne: elektryczna, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, instalacje technologiczne oczyszczalni ścieków), dokonano rozbiórki oraz przebudowy istniejących obiektów oczyszczalni i infrastruktury technicznej. Przebudowano także budynek stacji transformatorowej i budynek dmuchaw. Bez zmian pozostała pompownia ścieków oczyszczonych oraz kontener ciągu zlewczego. W celu obniżenia kosztów eksploatacji oczyszczalni ścieków, zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW. W ramach projektu powstała także solarna suszarnia osadów ściekowych, która w procesie suszenia wykorzystuje jedynie energię słoneczną. Przez 24 godziny na dobę pracuje w niej „Kunowiak” – robot wart blisko pół miliona złotych. Gminie nie grozi już katastrofa ekologiczna, a mieszkańcy przestali skarżyć się na fetor, który zwłaszcza w miesiącach letnich dosłownie „zatruwał im życie”.

– Niedawno dowiedziałem się, że nasza oczyszczalnia stała się tematem pracy naukowej. Byłem przyzwyczajony, że odwiedzają ją delegacje ze świata.  Wykonywaliśmy audyt wewnętrzny, wówczas poinformowano mnie, że nasza oczyszczalnią ścieków zainteresowała się pani Natalia Ozdoba z Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie. Cieszę się, że spośród  różnych tego typu obiektów w Polsce wybór padł na ten kunowski obiekt. A muszę przyznać, że nasza oczyszczalnia jest wyjątkowa. Oczyszcza bowiem ścieki z mikroplastiku i antybiotyków – wyjaśnia burmistrz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że w 2022 roku kunowska oczyszczalnia zdobyła certyfikat ministra, który pozwolił na zagospodarowanie osadu po oczyszczeniu ścieków. Droga do jego uzyskania oparta była na ścisłej współpracy oczyszczalni i firmy Mikrobiotech. Uzyskana decyzja sprawiła, że osad ściekowy z oczyszczalni nazwany Hydrokun-em, mógł wejść do obrotu już jako polepszacz gleby, który już służy rolnikom. Przestał być odpadem, który trzeba przekazywać do kosztownej utylizacji.

–  Mieszkańcy chętnie zabierają ten nawóz. Nie chcemy za niego żadnych pieniędzy. Kosztem byłaby jego utylizacja. Z tego co pamiętam kosztowałoby to 500 zł od tony. Z jednej strony oszczędzamy, z drugiej pomagamy, dbając przy tym o środowisko. W naszym powiecie i województwie, a myślę, że i na tle miast i miasteczek w Polsce, jesteśmy liderami jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową – tłumaczy burmistrz.

Mirosław Wasilewski, kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowo-Komunalnej w Kunowie, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że to nie koniec planów, jeśli chodzi o oczyszczalnię. Gmina pozyskała dofinansowanie na farmę fotowoltaiczną o mocy 100 KW przy oczyszczalni. 

– Przy wszystkich nowinkach technologicznych zastosowanych w naszej oczyszczalni,  jest jeden mały dyskomfort – jej energochłonność. Chcemy temu zaradzić.  Aby zaoszczędzić na wykorzystywanym prądzie, zamontujemy fotowoltaikę. Zmagazynowana energia będzie w pełni wykorzystana przez oczyszczalnię – tłumaczy Lech Łodej.

Kunowiak, robot wart blisko pół miliona złotych, pracuje w oczyszczalni ścieków w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this