Znajdź nas na

FAKTY

Zamiast sprzedać dyktafon za 150 zł, straciła blisko 2 tysiące złotych! Uwaga na oszustów!

34-latka z Ostrowca Świętokrzyskiego chciała sprzedać dyktafon, straciła 1700 zł. To kolejne z udanych prób oszustwa na terenie powiatu ostrowieckiego przeprowadzona przez oszustów działających w internecie. Ostrowieccy mundurowi przestrzegają, aby zachować ostrożność.

Oszuści nie próżnują. Nie daj się oszukać w sieci. Źródło: Adobe Stocks

W niedzielę 28 stycznia do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 34-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że w minioną sobotę na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży dyktafon za kwotę 150 złotych. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego skontaktowała się z nią osoba, która poinformowała ją, że zaraz zadzwoni do niej pracownik platformy sprzedażowej celem zweryfikowania danych do przelewu. Kolejno w trakcie rozmowy  „fałszywa” pracownica poprosiła 34-latkę o zalogowanie się do bankowości elektronicznej i wygenerowanie kodu Blik. Po chwili rozmówczyni poinformowała ją, że musi wygenerować drugi kod Blik w celu zwrócenia jej przed chwilą przelanych środków pieniężnych. Niczego nie podejrzewająca ostrowczanka postępowała zgodnie z otrzymanymi od oszustki wskazówkami. Po kilku minutach kiedy zobaczyła, że z jej konta zostały wypłacone pieniądze w kwocie 1000 złotych, a następnie 700 złotych zrozumiała, że została oszukana. Łącznie 34-latka straciła pieniądze w kwocie 1700 złotych.

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.

MUNDUROWI PRZYPOMINAJĄ:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this