Znajdź nas na

FAKTY

Ożarów, Bodzechów i Ćmielów za wspólnym parkiem kulturowym! Decyzja o wpisie Rezerwatu Krzemionki na listę światowego dziedzictwa być może już 4 lipca!

Podpisany wczoraj w Rezerwacie Krzemionki list intencyjny pomiędzy gminami Ożarów, Bodzechów i Ćmielów, to kolejny krok w drodze do uzyskania wpisu rezerwatu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stworzenie jednego parku kulturowego, a przede wszystkim wspólne nim zarządzanie, nie będzie sprawą prostą – jednak warto podjąć wyzwanie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mijają dwa lata starań o uzyskanie wpisu Rezerwatu Krzemionki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez cały ubiegły rok trwały prace nad stworzeniem planu zarządzania dla Krzemionkowskiego Pradziejowego Regionu Górnictwa Krzemienia Pasiastego. W lutym 2019 roku przedstawiciele lokalnych samorządów, a także różnych instytucji, w tym związanych z ochroną zabytków, ochroną środowiska i leśnictwem, podpisali dokument o współpracy.

– Myślę, ze dzisiejsze porozumienie jest takim dobrym początkiem na to, żebyśmy mogli rozwinąć to współdziałanie, żeby stworzyć park kulturowy. Już na ten temat rozmawialiśmy, będzie to jedna wspólna forma, która odpowiadałaby wszystkim. Myślę, że w przeciągu najbliższego pół roku uda się nam taki dokument wspólny stworzyć, którzy zaaprobowaliby wszyscy sygnotariusze porozumienia – mówiła nam 19 lutego Ewa Działowska, p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. Dyrektor podkreślała wówczas, że zawarte porozumienie jest dobrym początkiem na rozwinięcie współdziałania dwóch powiatów, a także gmin, na terenie których leżą złoża krzemienia pasiastego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podpisany w piątek list intencyjny jest ostatnim krokiem, swego rodzaju kropką nad i w sprawie utworzenia parku kulturowego, który powstać ma w ciągu maksimum dwóch lat. Jak podkreślała Ewa Działowska trzeba wypracować odpowiednie mechanizmy i na pewno nie będzie to prostą rzeczą. Do tego trzeba utworzyć i wyznaczyć granice parku, do tego potrzebna jest zgoda wszystkich trzech gmin. Utworzone muszą zostać także zasady, które będą regulowały park kulturowy. Chęć współdziałania trzech gmin jest też ważnym sygnałem dla UNESCO.

– Bardzo się cieszę, że ten list zostanie dziś podpisany, bo jest to taki nasz mocny głos. I mam nadzieję, że już niedługo, 4 lipca, Krzemionki zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa List intencyjny jest ważny, ponieważ niedawno dostaliśmy uwagę ze strony ICOMOSU (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych). Ocena zarządzania i całego dobra była bardzo pozytywna, natomiast wytknięto nam, że nie ma wspólnego zarządzania tym terenem i dobrze by było stworzyć park kulturowy. Od pewnego czasu na ten temat rozmawialiśmy, to nie jest temat mowy, ponieważ rozmawialiśmy już o tym na początku ubiegłego roku, zintensyfikowaliśmy nasze działania, tak, żeby ten list pojawił się jeszcze przed posiedzeniem UNESCO – tłumaczyła nam po uroczystym podpisaniu dokumentu Ewa Działowska.

Zarówno Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, jak i Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa cieszą się z możliwości, jakie w perspektywie ich gminom przynieść może wspólny park kulturowy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest to dla nas, jako włodarzy bardzo uroczysta chwila, dziękujemy za tę determinację, jeśli chodzi o dyrekcję Krzemionek dlatego, że trzeba silnej woli, wielu wyrzeczeń, a także wielu wytężonych działań, których na zewnątrz nie widać, a wykonywane są wewnątrz, żeby osiągnąć wspólny efekt. Myślę, że rolą każdego włodarza gminy jest to, żeby dbać o rozwój i zdrowie mieszkańców, ale też o turystykę. Ta szansa się pojawiła, w związku z tym chcemy również skorzystać, tutaj jako gmina Ćmielów ten Gawroniec jest niezwykle istotnym punktem wpisanym już do listy zabytków, to też aspekt szansy rozwoju dla mojej gminy i za to serdecznie dziękuję – mówiła podczas spotkania Joanna Suska.

Jerzy Murzyn wierzy, że wspólnymi siłami, a także przemyślanym działaniem uda się osiągnąć cel.

– Musimy znaleźć złoty środek, z jednej strony rozwój turystyki, w oparciu o Krzemionki i nie tylko, a z drugiej strony musimy tak to wszystko wymyślić, żeby nie zablokować rozwoju cywilizacyjnego naszych sołectw i naszych gmin. Wcześniej robiliśmy już inne wspólne przedsięwzięcia, myślę, że się nam to uda – stwierdził Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa.

W spotkaniu uczestniczyła też Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jest to kolejny przykład dobrej współpracy, dla państwa wcale nie jest to taka łatwa decyzja podpisać ten list. To co mówiła pani dyrektor, przed gminami jeszcze dużo pracy. Nie jest prosto utworzyć taki park, który swoim zasięgiem obejmuje kilka tysięcy hektarów, biorąc pod uwagę wszystkie trzy gminy. Oby się nam udało faktycznie dostać na tę listę – podsumowała starosta.

Podpisane porozumienie jest olbrzymią szansą dla całego regionu, ponieważ wspólne zarządzanie terenem, pozwoli wypracować mechanizmy, aby na nasze tereny przyjeżdżało jak najwięcej turystów, którzy będą chcieli się tutaj zatrzymać, a nie ograniczali się do turystyki jednodniowej. Sygnatariuszami listu byli: Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa; Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa oraz Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Świętokrzyskie: dwie osoby nie żyją, a 17 jest rannych w wypadku busa Świętokrzyskie: dwie osoby nie żyją, a 17 jest rannych w wypadku busa

Dwie osoby nie żyją, a 17 jest rannych w wypadku busa!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Powiat nie chce przejąć drogi wojewódzkiej? 

FAKTY

Radni z Klubu PiS apelują do starosty i dyrektora szpitala: Weźcie się do pracy na rzecz mieszkańców powiatu ostrowieckiego! [VIDEO]

FAKTY

Co z budynkiem dworca PKP w Ostrowcu Św.?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this