Znajdź nas na

FAKTY

Absolutorium i wotum zaufania dla wójta gminy Bałtów! Radni podkreślali dobrą i owocną współpracę!

Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i pompowniami ścieków w Okole, otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, zagospodarowanie skweru w okolicach ronda w Bałtowie, utworzenie stołówki w Szkole Podstawowej w Bałtowie, przebudowa drogi gminnej Bałtów-Pałac – to tylko niektóre z inwestycji zrealizowanych w 2021 roku w gminie Bałtów. – Dzięki temu, że jest zgoda, możemy dziś budować i rozwijać naszą gminę. To absolutorium należało się naszemu wójtowi, ponieważ skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne, a także realizuje swoje obietnice wyborcze. Oby tak dalej – mówi Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zaskoczenia nie było. Hubert Żądło, wójt gminy bałtów otrzymał wotum zaufania, jak i absolutorium. 

– Głosowałem za wotum zaufania i za absolutorium. Taką decyzję podjęliśmy także na komisjach. Wójt sobie bardzo na to zasłużył, patrząc na problemy finansowe tej gminy, patrząc na ściągnięcie potężnych pieniędzy na rozwój tej gminy, na inwestycje, nie powiększając przy tym zadłużenia, to jest wielki sukces wójta, ale również i rady. Jeżeli rada współpracuje z wójtem, pomaga, a nie przeszkadza, to widać te efekty. Ile pieniędzy można ściągnąć i zainwestować w tę gminę – tłumaczy Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie. 

Za najważniejszą i jednocześnie największą z inwestycji uważa budowę kanalizację w Okole. 

– Poprzedni skład rady, nasi odwołani poprzednicy twierdzili, że  przy zadłużeniu gminy po remoncie szkoły przez dekadę nie będzie żadnych inwestycji w gminie, bo jest ona bardzo zadłużona. My dzisiaj pokazujemy wspólnie z wójtem, że się da, jest to możliwe i można takie inwestycje przeprowadzać – tłumaczy radny. 

Anna Mroczek, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Bałtowie, Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie i wójt Hubert Żądło
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że najważniejsz jest współpraca na lini wójt – rada.

– Każdy radny, który składa przysięgę, aby dbać o dobro gminy i jej mieszkańców, powinien jej dotrzymać i pracować dla dobra gminy i dla dobra mieszkańców , a nie dla dobra prywatnego biznesu – podsumowuje Henryk Cichocki.        

Przypomnijmy, że w 2021 roku dochody na jednego mieszkańca wyniosły 6 541,87 zł, a rok 2021 zamknął się nadwyżką budżetową w kwocie 1 559 294,83 zł. Dla przykładu w roku 2018 budżet zamknął się deficytem w kwocie 4 433 770,30 zł a w roku 2019 deficytem w kwocie 1 029 528,12 zł. W 2021 roku gmina Bałtów spłaciła 750 000,00 zł z kredytów i pożyczek oraz 167 470,19 zł odsetek od zaciągniętych zobowiązań. 

Aneta Kudas, radna z Maksymilianowa podkreśla, że każdy kto widzi i zna pracę wójta, a przede wszystkim zna jej efekty, nie może mieć żadnych wątpliwości, co do jego pracy na rzecz gminy Bałtów. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Zmiany odczuli mieszkańcy Maksymilianowa. Dla nas kluczową inwestycją jest projekt i w niedługim czasie również wykonanie, nowego wodociągu. Niestety wieloletnie zaniedbania w tym zakresie doprowadziły do tego, że rozwój naszej miejscowości był zatrzymany.  Gdy pojawił się projekt, a także pozyskaliśmy część środków na realizację tej inwestycji, już jest duży ruch w kierunku rozwoju budownictwa jednorodzinnego. Powstają nowe domki.  Maksymilianów się zmienia. Nareszcie jest zgoda. Jak mówi stare przysłowie: „ zgoda buduje…”. Stawaliśmy do wyborów z tą świadomością, że chcemy działać na rzecz rozwoju naszej gminy. Wiedzieliśmy, że wójt, po to sprawuje tę funkcję, aby coś dobrego dla ludzi zrobić. Poprzednia rada to uniemożliwia . Cieszę się, że rada jest dziś  jednomyślna, że jednogłośnie podejmuje decyzje. Rozumiemy, że potrzebne są inwestycje w każdej miejscowości. Na szczęście jest teraz dużo projektów i programów m.in. rządowych z których można skorzystać, aby inwestować w każdej z miejscowości w gminie Bałtów – tłumaczy Aneta Kudas. 

Dorota Przygoda z Rudki Bałtowskiej  potwierdza, że nie miała wątpliwości, przy udzieleniu wójtowi wotum zaufania i absolutorium. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Moja miejscowość odczuła zmiany, czekam na kolejne. Stawialiśmy na drogi i były wykonane. Odbył się remont świetlicy, w tym roku czekam na przebudowę drogi przez wieś. Cały czas idziemy do przodu –  zapewnia.

Zdzisław Mierzejewski, radny z Okołu, wyjaśnia, że mieszkańcy tej części gminy Bałtów są zadowoleni z realizacji kanalizacji.  

– Nie było wątpliwości co do absolutorium.  Zgodnie z naszymi założeniami wójt wywiązał się ze wszystkich zobowiązań i obietnic. Okół bardzo się zmienił. Pierwszy etap kanalizacji za nami, wykonujemy drugi etap. Powstanie Dzienny Dom Senior.  Wszystko idzie zgodnie z planem, a poparcie wójta rośnie – podsumowuje radny z Okołu.

Jarosław Chodała, radny rady Gminy w Bałtowie tłumaczy, że pozyskane przez wójta 14 500 000 zł to swego rodzaju mistrzostwo świata.  

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– W trudnym czasie, pandemii koronawirusa, a także wojny na Ukrainie, raport, który został przedstawiony przez pana wójta, razem z nasza pracą, niskromnie się chwaląc, świadczy o tym, że te obietnice wyborcze, które daliśmy naszym mieszkańcom, przystępując do rady, jak najbardziej się spełniają. Trzeba zauważyć dużą aktywność wójta w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Dla tak małej gminy jaką jest Bałtów te 14 500 000 zł pozyskanych to mistrzostwo świata. Są one sprawiedliwie dzielone. Nie ma u nas obywateli gminy pierwszej czy też drugiej kategorii, staramy się te pieniądze sprawiedliwie dzielić. To jest to, co mi się podobało, to gospodarskie myślenie o przyszłości gminy. Te inwestycje, które dziś są zasiane, niektórych z nich nie będzie widać, bo kanalizacja jest bowiem położona pod ziemią,  jednak coś ze sobą niosą.  Mamy problemy demograficzne, nasza gmina się wyludnia. Wszystko co jest robione, nowe inwestycje: kanalizacja  i wodociąg miejmy nadzieję, że zainteresują innych do osiedlenia się w tak pięknej gminie – tłumaczył Jarosław Chodała. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów  dziękował za dobre słowo, podkreślając, że to nobilitacja do dalszej pracy. Dodał, że bez sołtysów, radnych i pracowników  gminy nie udałoby się zrealizować wszystkich inwestycji. Wójt podkreśla, że stara się zarządzać gminą  jak własnym gospodarstwem, własną działalnością, aby oszczędnie wydatkować środki, a jednocześnie tak nimi gospodarować, aby każde z sołectw mogło się rozwijać. Absolutorium jest dla niego udzieleniem go całemu zespołowi samorządowemu: radnym, sołtysom, czy pracownikom gminy. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Rok  2021 był udany dla mieszkańców gminy Bałtów. Udało się wykonać pierwszy etap kanalizacji w Okole, inwestycji, na którą mieszkańcy czekali od lat. Teraz kończymy drugi etap tej  inwestycji. Rozpoczęliśmy budowę hal iw Skarbce, wyposażyliśmy i uruchomiliśmy stołówkę w Szkole Podstawowej w Bałtowie,oficjalnie otwarty został Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, a także wiele innych inwestycji –  wylicza Hubert Żądło. . 

Dodaje, że gmina nie zapominała o osobach niepełnosprawnych i samotnych. Organizowane były również wydarzenia kulturalne: festyny konkursy, a także dożynki.

Hubert Żądło, dziękuje radnym za wotum zaufania
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Jesteśmy dalej, niż byliśmy na początku, ale jeszcze daleka droga przed nami, pomimo tego że wykonaliśmy już wspólnie chyba więcej, niż obiecywaliśmy wyborcom. Nie jesteśmy tu tylko po to, aby zrealizować tylko, to co obiecaliśmy, jeśli tylko są możliwości, trzeba cały czas rozwijać tę gminę, aby pozostało po  nas jak najwięcej dobrego. Sami generałowie wojen nie wygrywają, potrzebni są żołnierze, drużyna, którą jesteśmy – podsumował wójt.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this