Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Aby po 123 latach zaborów, Polacy mogli być znów u siebie! Tak świętował Ostrowiec Św.! [ZDJĘCIA]

Mszą Świętą w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozpoczęły się uroczystości miejskie z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po przemarszu pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego do Parku Miejskiego poszczególnych delegacji, złożono kwiaty i zapalono znicze. Zapłonął także ogień niepodległości. Ci, którzy postawili na aktywne i sportowe spędzenie tego dnia, mogli wziąć udział w Biegu Niepodległości, który ze stadionu miejskiego przy ulicy Świętokrzyskiej, wystartował o godzinie 13.00.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że 11 listopada to święto radosne dla wszystkich Polaków, przypomina Zbigniew Duda, szef struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości.

– Dzisiejsze święto to święto bardzo radosne dla wszystkich Polaków, 101 lat temu udało się nam odzyskać niepodległość. Przez 123 lata Polska tej niepodległości nie miała. To dzięki naszym patriotom z każdej strony i każdej opcji politycznej udało się tę wolność uzyskać. Patriotyzm to pamięć o takich rocznicach, jak ta dzisiejsza. Wspominamy tych, którzy walczyli, często tracąc życie, abyśmy my, mogli w wolnej Polsce pracować i żyć. Patriotyzm to również nasza praca, nasza codzienna postawa, nasze wartości, które nam przyświecają. To coś, czego bardzo trudno się nauczyć, coś, co trzeba mieć w sobie. Takie ścisłe określenie patriotyzmu chyba do końca nie istnieje. Wszyscy ci, którzy kochają Polskę dla których Polska jest wartością nadrzędną to prawdziwi patrioci – podsumował Zbigniew Duda.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mateusz Czeremcha, radny miejski, przypomina natomiast, że to ważne dla Polaków święto, każdy z nas powinien przeżywać w sposób indywidualny, w zgodzie z własnym sumieniem.

– Można je przeżyć razem z rodziną, na rozmowie z dziećmi, na modlitwie w kościele, składając wieńce, jak my tutaj pod pomnikiem marszałka, czy okazując swoją pamięć w inny sposób – wyjaśnia i dodaje, że patriotyzmu należy i warto uczyć dzieci od najmłodszych lat.

– Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Nie najważniejsze jest słowo, ale to, jakie dajemy świadectwo i to jest to, co dzieci na pewno zapamiętają i będą naśladować. Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny w taki sposób w jaki każdy z nas może to okazać. Nie ważne jaką funkcję czy zawód wykonujemy, ważne żeby na miarę swoich możliwości go wykonywać, nie zapominając o innych, o ludziach, którzy nas otaczają – wyjaśniał Mateusz Czeremcha, który przypomina, że Narodowe Święto Niepodległości powinno łączyć na wszystkich. Niezależnie od poglądów, od tego, czy wyznajemy wiarę w Boga, czy też nie. Wszyscy bowiem jesteśmy Polakami.

Wszyscy uczestnicy wczorajszej uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego jeszcze raz mogli wysłuchać treści afiszu z 11 listopada 1918 roku, który głosił:

– Wobec grożącego niebezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadyerowi Józefowi Piłsudskiemu.

Po utworzeniu Rządu narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna – zgodnie ze swojemi poprzednimi oświadczeniami – zwierzchnią władzę państwową złoży, brygadyer Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż narodowemu Rządowi obowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy – tak brzmi afisz z 11 listopada 1918 r, mówiący o przekazaniu zwierzchniej władzy wojskowa oraz naczelnego dowództwa nad wojskiem polskim – Józefowi Piłsudskiemu. Z tej okazji wydrukowano afisz o wymiarach 56×38 cm, sygnowany przez Piłsudskiego oraz trzech członków Rady Regencyjnej.

Przypomnijmy, że 3 stycznia 1918 r. Rada Regencyjna wydała dekret o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych w Królestwie Polskim, a 7 października ogłosiła odezwę „Do Narodu Polskiego”, w której proklamowała niepodległość Polski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Głos zabrał także Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, który przypominał:

– Nie ma w Polsce, w ojczyźnie wolności bez niepodległości. I to prawda. Naród nie będzie wolny, kiedy nie będzie żył w suwerennej, niepodległej ojczyźnie. Cyprian Kamil Norwid powiedział kiedyś, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. I to prawda i to tym słowom zawierzali nasi przodkowie, Cu wszyscy, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości, ci którzy w różnych warunkach , starali się nie lnie z bronią w ręku, ale także poprze naukę, sztukę, poprzez rozwój gospodarczy sprostać tym wyzwaniom, które wtedy przed nimi stanęły. I właśnie dzisiaj my, żyjąc w Polsce suwerennej, niepodległej, wolnej też musimy o tym pamiętać, że niepodległość nie jest nam raz na zawsze dana. Ona jest jak mówił Ojciec Święty – zadana – mówił poseł Andrzej Kryj.

W imieniu posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz list odczytała jej asystentka – Magdalena Leśniak:

– Nie ma nic bardziej wartościowego dla narodu niż niepodległość, której nikt nam nie darował. To męstwo i odwaga polskich żołnierzy doprowadziły do wyzwolenia z zaborów obcych państw. Historia pokazała nam, że niepodległość nie jest wartością daną raz na zawsze, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał ją naruszyć i odebrać. Niepodległość uzyskaliśmy po długiej i ciężkiej walce, Jędrzej Moraczewski stwierdził wówczas: „cztery pokolenia nadaremną na tę chwilę czekały, piąte doczekało”. Dlatego ja z duma i spokojem mogę powiedzieć, że jestem Polką, czuję się dłużniczką wszystkich żołnierzy, którzy walczyli i oddawali swoje życie, aby po 123 latach zaborów Polacy mogli być znów u siebie – czytała Magdalena Leśniak.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że 11 listopada to data wyczekiwana przez wszystkich Polaków, przypomniał Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Św.

– Zebraliśmy się dzisiaj, by wspólnie oddać cześć naszym rodaków, którzy 101 kat temu doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominanie ich zaangażowania i ofiary to ważne zadanie, gdyż winni jesteśmy im pamięć za to, że mimo formalnego braku ojczyzny walczyli o nią bez względu na cenę, jaka im przyszło płacić. Składając hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność. Pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla obecnych i wszystkich pokoleń. 11 listopada to data symboliczna, wyproszona, długo wyczekiwana. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach oraz determinacja i wola zwycięstwa przerodziły się w sukces. To dzień, który nadszedł dzięki niezłomnej wierze w wolną ojczyznę kilku pokoleń Polaków. Listopad 1918 roku wydobył Polskę z niebytu i przyniósł jej niepodległość – czytał Piotr Dasios.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał także za Orianą Fallaci, że wolność oddzielona od sprawiedliwości jest tylko połową wolności.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli: Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP;Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego; Potr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego; Artur Głąb, asystent senatora Jarosława Rusieckiego, Magdalena Leśniak, asystentka posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz; radni Rady Powiatu Ostrowieckiego, radni Rady Miasta Ostrowca Św.; ks. Jan Sarwa – dziekan dekanatu ostrowieckiego, proboszcz parafii Świętego Michała Archanioła; poczty sztandarowe i delegacje organizacji kombatanckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego; Związek Strzelecki „Strzelec” i Związek Harcerstwa Polskiego, poczty sztandarowe i delegacje szkół, instytucji, zakładów pracy, przedsiębiorstw, grup społecznych i organizacji.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mieszkańcy Ostrowca Św. zwracali uwagę, że w tak ważnym dniu, jakim jest 11 listopada, w uroczystościach zorganizowanych pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zabrakło zarówno Marzeny Dębniak, starosty Powiatu Ostrowieckiego, jak i Jarosława Górzyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gallery not found with Narodowe Święto Niepodległości alias

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this