Znajdź nas na

FAKTY

„Czym jest wolność? Wie ten, kto ją stracił”. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości! [ZDJĘCIA]

Narodowe Święto Niepodległości jednoczy wszystkich Polaków. Nie inaczej było w tym szczególnym dniu w Kielcach. Podczas wojewódzkich obchodów święta, podobnie jak w latach poprzednich, na Placu Wolności zgromadziła się duża liczba mieszkańców. Wspólnie mogliśmy cieszyć się z niepodległości, dziękować wszystkim tym, którzy nam ją wywalczyli i wzajemnie się wspierać się, aby wolność towarzyszyła nam już stale. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego reprezentowali wicemarszałek Renata Janik, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Marek Strzała, wiceprzewodniczący Sejmiku. Polskie święto uczciła także przebywająca w stolicy regionu delegacja ukraińskiego Obwodu Winnickiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10.30 od złożenia wieńców przed Pomnikiem Niepodległości obok kieleckiego dworca PKP przez wicemarszałek Renatę Janik, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Marka Strzałę oraz wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek. Następnie w kieleckiej Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez Ordynariusza Diecezji Kieleckiej księdza biskupa Jana Piotrowskiego, która zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczestników uroczystości przed Muzeum Narodowym.

O godzinie 12.15 odbył się przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, gdzie o godzinie 12.40 rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Podczas oficjalnej części obchodów meldunek złożył pułkownik Paweł Chabielski, dowódca Garnizonu Kielce i komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz podniesiona została na maszt flaga państwowa i odegrany hymn państwowy przez dbającą o oprawę muzyczną uroczystości Radomską Młodzieżową Orkiestrę Dętą  „Grandioso”.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Czym jest wolność? Wie ten, kto ją stracił. Obchodząc dziś 101. rocznicę odzyskania niepodległości, gromadzimy się w najważniejszym dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej miejscu, przed pomnikiem wodza idącego na czele wkraczających do Kielc legionistów. Oddajemy cześć bohaterom tamtych czasów, ludziom, którzy żyjąc 123 lata w niewoli, nie pozwolili wyrwać sobie Polski z serc. Dlatego stojąc teraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego jesteśmy zobowiązani im wieczną pamięć i cześć. Jesteśmy również zobowiązani budować wciąż naszą Ojczyznę. Wolną, niepodległą i silną na arenie międzynarodowej. Jesteśmy to winni naszym przodkom – zwróciła się do biorących udział w uroczystości wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Do uczestników kieleckich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przesłał list Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Odczytał go pułkownik Paweł Chabielski, dowódca Garnizonu Kielce.

„(…) Co roku, 11 listopada Polacy świętują odzyskanie niepodległości po 123 latach rozbiorów. Ten radosny dzień jest symbolem naszej tożsamości narodowej. Rozbiory były dla niej wyjątkowo okrutne; zaborcy stosowali brutalne metody, aby wykorzenić polskość i wyprzeć istnienie naszego państwa z pamięci obywateli. Naród jednak skutecznie stawił im czoło; polscy patrioci z różnych obozów politycznych wykonali tytaniczną pracę, która doprowadziła do suwerenności i wolności. Wilki wpływ w odbudowę wskrzeszonej Ojczyzny miało wojsko polskie. – dzięki determinacji dowódców udało się stworzyć jedną armię z żołnierzy służących dotychczas u trzech zaborców. To właśnie odrodzone wojsko polskie obroniło nasz kraj przed najazdem bolszewickim i w wielkim stopniu przyczyniło się do ukształtowania granic odradzającego się państwa (…). Jestem głęboko przekonany, że tak samo jak w czasie II Rzeczpospolitej, tak i obecnie wojsko polskie będzie ważnym elementem życia społecznego jednoczącym nas wszystkich wokół sprawy najważniejszej: niepodległej i bezpiecznej Polski” – takimi słowami zwrócił się do zgromadzonych na kieleckim Placu Wolności Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Ogromne wrażenie na uczestnikach święta sprawiła uroczysta zmiana wart przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, wartę wystawiły bowiem nie tylko współorganizatorzy obchodów czyli przedstawiciele Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, kieleckiej Placówki Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, OSP, ale także m.in. ubrani w stroje z epoki członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów czy Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Podczas uroczystości odbyło się także pożegnanie kontyngentów wojskowych wyszkolonych do działań przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki, wyjeżdżających na misje do Libanu i Kosowa, a najbardziej zasłużonym żołnierzom wręczone zostały resortowe medale i odznaczenia wojskowe, a także nominacje na wyższe stopnie. Ponadto, osobom wywodzącym się z różnych branż i środowisk, przyznano  odznaczenia za zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Niezwykle wzruszająco wybrzmiał niepodległościowy Apel Pamięci odczytany przez żołnierza, wielkie wrażenie wywarła też salwa honorowa oddana przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego liczne delegacje, w tym kombatanci wraz z zuchami, zapaliły znicze oraz złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Wieniec od społeczeństwa województwa złożyła wicemarszałek Renata Janik wraz z przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Prusiem, wojewodą Agatą Wojtyszek oraz prezydentem Kielc Bogdanem Wentą. Wieniec pod pomnikiem marszałka złożyła także delegacja Obwodu Winnickiego na Ukrainie.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

1
1

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

2
2

4
4

5
5

6
6

7
7

8
8

9
9

10
10

11
11

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

15
15

12
12

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

14
14

3
3

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Nagrody Starosty Ostrowieckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2024 roku przyznane! Kto je otrzyma?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this