Znajdź nas na

FAKTY

Agata Wojtyszek: Po raz kolejny współpraca rządu z samorządem może przynieść oczekiwane efekty!

Dodatkowa pomoc rządowa trafi do samorządów w Polsce. Jak podczas wtorkowej (11 października) konferencji prasowej mówiła Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP, ponad 6 milionów złotych wsparcia otrzymają powiaty, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie blisko 2 900 000 zł, Ostrowiec Świętokrzyski – 7 300 000 zł, a samorząd województwa – 32 600 000 zł. – Dziś samorządy stoją przed bardzo trudnym wyzwaniem, ogromnych cen energii elektrycznej i dziś dedykujemy samorządom,13,7 miliarda zł na wsparcie właśnie dla tego celu – mówiła Agata Wojtyszek.

Agata Wojtyszek Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Żyjemy w czasach bardzo trudnych, bez precedensu jest to jedna z najtrudniejszych, jak nie najtrudniejsza sytuacja z jaką spotykaliśmy się przez ostatnie dziesięciolecia. Najpierw covid, potem wojna na Ukrainie, to wszystko spowodowało wzrost cen nośników energii i doprowadziło do globalnej inflacji, z którą mierzy się nie tylko nasz kraj, ale również cała Europa i cały świat – mówiła Agata Wojtyszek, poseł na Sejm RP. 

Dodała, że bezpieczeństwo energetyczne i finansowe to filar rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też rząd podjął decyzję, aby wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań publicznych – zadań, które ciążą na samorządach. Podkreślała, że samorządy w ostatnim czasie od rządu Prawa i Sprawiedliwości otrzymywały bardzo duże środki, z różnych programów jak z Rządowego Programu Rozwoju Dróg, czy Polskiego Ładu. 

– Dziś samorządy stoją przed bardzo trudnym wyzwaniem, ogromnych cen energii elektrycznej i dziś dedykujemy samorządom, rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego zdecydował, Sejm przegłosował ,13,7 miliarda zł na wsparcie właśnie dla tego celu samorządów. Dziś jedna trzecia z tych środków już znajduje się na kontach gmin i powiatów. I tak większość naszych gmin miejsko-wiejskich, czy też wiejskich otrzymuje prawie  2 900 000 złotych wsparcia, ale takie większe miasta i gminy, takie jak Starachowice otrzymują wsparcie ponad 5 700 000 zł, Skarżysko – 5 100 000 zł, Ostrowiec Świętokrzyski – 7 300 000 zł, miasto Sandomierz ponad 3 000 000 zł. Każdy powiat ponad 6 000 000 zł. Wsparcie otrzymuje również samorząd województwa świętokrzyskiego – 32 600 000 zł. Te pieniądze mogą samorządy przeznaczyć na różne cele: na dopłatę do tych  faktur za energię elektryczną, ale również mogą być przeznaczane na inwestycje – mówiła Agata Wojtyszek.

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodała, że zalecenie jest takie, aby inwestycje były skierowane do takich zadań, jak poprawienie energii elektrycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, czy ograniczające koszty zakupów ciepła. Podkreślała, że pomimo kryzysu rząd stara się szukać takich rozwiązań, które będą wsparciem dla samorządów.

– Problem, z którym spotykają się nasi mieszkańcy to również zakup węgla. I tutaj wiemy wszyscy, że to też jest problem, o którym chcemy mówić i chcemy szukać takich rozwiązań, które pomogą naszym mieszkańcom w znalezieniu drogi do tego aby zimą było w ich mieszkaniach po prostu ciepło. I stąd apel, który skierował pan premier Mateusz Morawiecki do samorządowców z całej Polski, aby zechcieli wesprzeć dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców. Oczywiście spotkaliśmy się z zarzutem, że to przerzucanie odpowiedzialności na samorządy. To nie jest tak. To już kolejny raz kiedy współpraca rządu z samorządem może przynieść oczekiwane efekty, w tym przypadku pozwolić na zakup węgla dla naszych mieszkańców. To właśnie prezydent miasta, burmistrz, starosta, jest tą osobą, która jest najbliżej mieszkańca – tłumaczyła Agata Wojtyszek.

Podkreślała, że cieszy się, iż są takie samorządy, które chcą współpracować w tym zakresie i decydują się na to, aby zostać pośredniczącym podmiotem węglowym. Dodała, że ma nadzieję, iż podobnie będzie w przypadku gmin z północy województwa świętokrzyskiego

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Agacie Wojtyszek oraz środowisku Prawa i Sprawiedliwości dziękował Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. 

– Rząd wychodzi po raz kolejny na wprost oczekiwaniom samorządów i po raz kolejny podaje nam rękę, wspomaga nas w postaci tych niemałych środków, które otrzymujemy. Gmina Bałtów uzyska 2 900 000 zł. 900 000 zł jest już na koncie gminy Bałtów. Zanim zapadła decyzja, że otrzymamy takie środki, była obawa, czy uda się nam „spiąć budżet” do końca roku ze względu na wzrost cen nośników energii, takich jak głównie węgiel na przykładzie naszej gminy. Te środki w zupełności nam zabezpieczają nasze potrzeby na uzupełnienie tych braków związanych ze wzrostem cen węgla, jak również pozwolą nam poczynić inwestycje w dziedzinie energooszczędności budynków, jak i instalacji fotowoltaicznej na jednym z obiektów, która w przyszłości również będzie miała korzystny wpływ finansowy. Mowa tu o szkole podstawowej w Bałtowie – mówił Hubert Żądło.

Dziękował za to, że gmina w dobie kryzysu energetycznego nie została pozostawiona sama sobie. Dodał, że gmina złożyła już zapotrzebowanie na razie na zakup węgla dla jednostek gminnych w Państwowej Grupie Energetycznej. 

– Ten węgiel jest dużo tańszy niż na rynku, ponieważ przeprowadziliśmy postępowanie ofertowe. Była jedna oferta: ekogroszek 4 100 zł, miejscowy sprzedawca – kwota 3600 zł, jak dla gminy, a PGE –  2100 plus koszty transportu i VAT, czyli z dostawą na miejsce, to koszt 2700 zł, czyli to jest kilkaset tysięcy złotych oszczędności dla samorządu – wyjaśniał wójt Bałtowa.  Zadeklarował chęć udziału w dystrybucji węgla wspólnie z innymi samorządami, ponieważ gmina Bałtów nie posiada zakładu usług komunalnych.   

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Agacie Wojtyszek dziękowała również Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Przypomniała, że to kolejne środki, które trafią do mieszkańców gminy Ćmielów. Poprzednio gmina otrzymała w sumie 17 000 0000 zł.

– To dofinansowanie będzie spożytkowane zgodnie z tym zapotrzebowaniem, z uzupełnieniem tych elementów, co do wzrostu cen, co do dołożenia do oświaty, bo takich środków również nam brakuje, jeśli chodzi o funkcjonowanie dwóch szkół i przedszkola. 600 000 zł, niebagatelna kwota, gdzie to co pan wójt powiedział, ten budżet by nam się dobrze nie spiął, gdyby nie te środki. Więc po cichu od dawna liczyliśmy na te środki. Poprzedziły to rozmowy z panią poseł, podczas których mówiliśmy, że taka potrzeba rzeczywiście jest, aby samorządy otrzymały dodatkowe wsparcie. Tę kwotę chcę wykorzystać również na inwestycje, które nie były możliwe do zrealizowania w ramach poprzednich naborów, jak zajezdnia autobusowa dla największej miejscowości w gminie – w Piaskach Brzóstowskich. Te zadania inwestycyjne są niezwykle ważne, zapisane w budżecie, a więc do wykonania przez wójtów, burmistrzów i każdy z nas chce jak najlepiej wywiązać się ze swoich zadań. Dzięki tym środkom będzie to możliwe. Za to dziękuję, za tę ogromną nić współpracy – podsumowała Joanna Suska.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this