Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Andrzej Kryj: Uważam, że Zbigniew Ziobro to bardzo dobra „jedynka”!

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił dziś „jedynki” na listach do przyszłych wyborów parlamentarnych do Sejmu. Liderem listy do Sejmu z województwa świętokrzyskiego będzie Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. O komentarz poprosiliśmy Andrzeja Kryja, Posła na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro jedynka województwo świętokrzyskie
Źródło Twetter Zbigniew Ziobro

– Uważam, że to bardzo dobra kandydatura. Kandydatura bardzo mocno związana z województwem świętokrzyskim. Zbigniew Ziobro jest posłem z województwa świętokrzyskiego ostatniej kadencji. W poprzednich wyborach kandydował z ostatniego miejsca na liście i uzyskał znakomity wynik, ponad 60 tysięcy głosów. Prowadzi bardzo mocną działalność poprzez swoje biura poselskie. Sam współpracuję z jego biurem w Kielcach. Zbigniew Ziobro to jest bardzo dobra „jedynka”. Naprawdę ma szansę tę listę pociągnąć. Jest także Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym. Jego ministerstwo prowadzi bardzo wiele działań, co przekłada się także na jego popularność – podsumował w rozmowie z nami Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

Zbigniew Ziobro urodził się 18 sierpnia 1970 r. w Krakowie. Poseł na Sejm IV, V i VI, VIII kadencji. Były europoseł. Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

Zanim trafił do polityki w 1998 r. założył Stowarzyszenie Katon, w którym tysiące niezamożnych osób otrzymało bezpłatną pomoc prawną.

W 2000 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Lecha Kaczyńskiego, na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, zmierzający do zaostrzenia walki z przestępczością kryminalną i korupcją.  Przygotował wówczas projekt nowelizacji Kodeksu Karnego zmierzający do zaostrzenia walki z przestępczością kryminalną i korupcją.

Następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.). Członek komisji śledczej badającej aferę Rywina. Jego raport podsumowujący pracę komisji został przyjęty przez Sejm bezwzględną większością głosów.

W latach 2005 – 2007 Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny.

Realizował politykę rządu PiS, który doprowadził do radykalnego spadku przestępczości. W ciągu 2 lat rządów PiS odnotowano blisko 200 tys. przestępstw mniej, co jest jedynym takim przypadkiem po 1989 r. Jest autorem przepisów wprowadzonych do kodeksu karnego, które umożliwiły ściganie korupcji w polskim sporcie. Wraz z Przemysławem Gosiewskim przygotował ustawę, która otworzyła dla młodych ludzi dostęp do zawodów prawniczych. Jako szef resortu sprawiedliwości znacząco  obniżył także opłaty notarialne ponoszone przez obywateli. W 2009 roku w wyborach do Europarlamentu został wybrany posłem ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej w PE.

Prezes Solidarnej Polski. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this