Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Budowa obwodnicy przez GDDKiA przesuwa się w czasie. Będzie remont kładki na Alei 3-go Maja!

Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad unieważnił przetarg na budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. O realizację projektu starały się dwie firmy: Trakt z Piekoszowa (73 mln zł) oraz konsorcjum Fabe Polska i SP Sine Midas Stroy (72 mln zł). Niestety obydwie oferty przekraczały wysokość środków, jakimi dysponuje w przypadku tego zadania GDDKiA. Pojawiła się natomiast szansa na remont kładki dla pieszych na Alei 3-go Maja!

naOSTRO.info

– Przetarg został unieważniony ponieważ nie było możliwości sfinansowania takiego zadania w takiej kwocie, na jaką opiewały oferty przetargowe. W przetargu zostały złożone bowiem dwie oferty, obie przekraczały kwotę 70 mln zł. Natomiast inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na realizację tego zadania 48 mln zł. W związku z tym przetarg został unieważniony – powiedziała nam w rozmowie telefonicznej Małgorzata Pawelec-Buras, starszy specjalista ds. komunikacji społecznej z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak przyznaje starszy specjalista ds. komunikacji społecznej, GDDKiA w Kielcach planuje powtórzenie tego przetargu pod koniec kwietnia.

– Do tej pory jeszcze raz zweryfikujemy opis przedmiotu zamówienia i dokumenty przetargowe, za wcześnie żeby przesądzać czy coś ulegnie zmianie w tych dokumentach. Pamiętajmy, że jest to realizacja inwestycji w systemie „Projektuj i Buduj” – mówi Małgorzata Pawelec-Buras.

System „Projektuj i Buduj” polega na tym, że ten sam wykonawca wykonuje najpierw projekt inwestycji, czyli projekt drogi, uzyskuje decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie realizuje inwestycję według tego projektu. Skraca to także czas realizacji takiej inwestycji.

Przypomnijmy, że obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego ma przebiegać w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów. Według planów do użytku oddana zostanie w 2022 roku.

– Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km poprowadzonej nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej, w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9, stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa – mówi starszy specjalista ds. komunikacji społecznej z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach inwestycji planowana są m.in. jest korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, dwóch mostów, przepustów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi nr 9 w istniejącą trasę.

Nowa obwodnica zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca Św. Chociaż w części uwolni od korków i hałasu mieszkańców centrum miasta.

Obecnie międzynarodowa droga krajowa nr 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku liczbę 23 tysięcy pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu.

Kiedy ruszy remont kładki na Alei 3-go Maja?

Jak zapewnia kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kładka dla pieszych wzdłuż drogi krajowej nr 9 (nad torami) w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie miała nową nawierzchnię z kostki brukowej.

– GDDKiA w Kielcach ogłosiła przetarg na remont kładki dla pieszych na Alei 3-go Maja. W ramach remontu przewidziana jest wymiana nawierzchni , znajdującej się na kładce dla pieszych, wymiana izolacji, naprawa elementów konstrukcji. Do tego zabezpieczymy ją przed korozją i pomalujemy – wylicza Małgorzata Pawelec-Buras.

Remont planowany jest do końca października br. Rozpocznie się po zakończeniu procedury przetargowej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this