Była ruina z powybijanymi szybami, będą mieszkania dla 8 rodzin. Mowa o budynku przy ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Św. Jak poinformował nas Urząd Miasta w Ostrowcu Św. 4 marca plac budowy przekazany został wykonawcy i od tego dnia wykonawca realizuje roboty budowlane. Choć nie brakowało problemów, a w lipcu ubiegłego roku budynek strawił pożar.
Przypomnijmy, że 5 października 2020 r. poprzedni wykonawca robót budowlanych przebudowy i termomodernizacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Osadowej 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim złożył skuteczny wniosek odstąpienia od umowy – z uwagi na brak możliwości jej realizacji w wyznaczonym terminie.
– 30 grudnia 2020 r. zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na roboty związane z przebudową i termomodernizacją budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wewnętrznymi i zewnętrznymi instalacjami wraz z budową przyłącza kanalizacji deszczowej w celu odprowadzenia wód opadowych z budynku przy ul. Osadowej 6 w ramach zadania budżetowego pn.: ,,Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – modernizacja budynków wielorodzinnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej” oraz zagospodarowaniem terenu wokół budynku przy ul. Osadowej 6 w ramach zadania budżetowego „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – zagospodarowanie terenu przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej” – wyjaśnia Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.
Wykonawcą robót wyłonionym w procedurze przetargowej jest firma: AG PETROL Sp. z o. ze Skarżyska-Kamienna.
2 marca 2021 r. została podpisana umowa na wykonanie robót związanych z realizacją zadania. Dwa dni później plac budowy przekazano wykonawcy, który realizuje roboty budowlane.
Budynek przy ulicy Osadowej 6 to jeden z kilku strażników przemysłowej historii Ostrowca Św. Przypomnijmy, że to właśnie w Częstocicach koło Ostrowca Św. w 1839 roku Henryk Łubieńskie zbudował pierwszą cukrownię w Królestwie Polskim. W roku 1842 przebudowana ją na system parowy, w roku 1851 otrzymała rafinerię, a w roku 1862 została znacznie rozbudowana, w roku 1874 przeszła na system dyfuzyjny. Cukrownia w Częstocicach była najstarszą polską cukrownią z blisko 200 letnimi tradycjami. Wokół cukrowni tętniło życie. W połowie XIX wieku. przy cukrowni rozwinęła się osada fabryczna, której początkiem był dom dla robotników przy ulicy Osadowej.
Zbudowany z czerwonej cegły i kamienia budynek przy ulicy Osadowej 6 był domem dla pracowników częstocickiej cukrowni. Wygląda na to, że ponownie zacznie tętnić życiem.
W ramach prac budowalnych przewidziano: prace rozbiórkowe: demontaż nadproży nad poszerzanymi otworami, rozbiórka ścian działowych oraz nośnych w miejscach projektowanych otworów i przebić, rozbiórkę wszystkich instalacji wewnętrznych; prace budowlane i wykończeniowe: oczyszczenie i renowacja elewacji, termomodernizację obiektu wykonaną od wewnątrz, wymianę stropów nad parterem i pierwszym piętrem oraz częściowo nad piwnicą, wykonanie nowych klatek schodowych, wymianę konstrukcji i pokryć dachu, wymianę stolarki okien i stolarki drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej, wykonanie ścianek działowych, wykonanie nowych podłóg i posadzek wraz z izolacją termiczną i przeciwwilgociową, wykonanie nowych instalacji wewnętrznych wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, domofonu oraz instalacji internetu, wykonanie wszystkich robót wykończeniowych oraz wyposażenia zgodnie z projektem budowlanym.
Zaplanowano budowę przyłącza kanalizacji deszczowej – wraz z remontem odcinka ok. 20 m kanalizacji deszczowej, budowę przyłącza kanalizacji sanitarnej, MEC-u, energii elektrycznej.
W ramach prac zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku.
Wynagrodzenie wykonawcy wyniesie 2 498.894,20 zł. Prace powinny zakończyć się do 15 czerwca 2022 roku.