Znajdź nas na

FAKTY

Chciała sprzedać odzież, straciła blisko 3000 zł!

Oszuści nie próżnują, przekonała się o tym 24-letnia ostrowczanka, która na jednym z portali ogłoszeniowych chciała sprzedać odzież. Nie dość, że transakcja nie doszła do skutku, to kobieta straciła blisko 3000 zł. Ostrowieccy mundurowi apelują: Ogłosiłeś sprzedaż jakiegoś przedmiotu na portalu aukcyjnym. Zachowaj ostrożność. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możesz stracić swoje oszczędności.

Oszuści nie próżnują. Nie daj się oszukać w sieci. Źródło: Adobe Stocks

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw. Przestępcy podszywają się pod różne osoby. Udają między innymi policjantów, pracowników wodociągów oraz wnuczków. Jednak od pewnego czasu przestępcy internetowi w celu wyłudzenia danych dostępowych do naszej płatności elektronicznej, posługują się również portalami ogłoszeniowymi.

Wczoraj (wtorek, 7 grudnia) do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosiła się 24-letnia ostrowczanka. Kobieta poinformowała mundurowych, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży odzież. Kolejno za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającą, skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionych przez nią rzeczy. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 24-latka miała wysłać kontrahentowi swój adres e-mail, w celu otrzymania od niego potwierdzenia opłaty za kuriera i przesyłkę. Następnie otrzymała powtórne potwierdzenie tej samej transakcji, lecz tym razem została poproszona o zatwierdzenie otrzymanych pieniędzy na swoim rachunku bankowym. Następny krok polegał na zalogowaniu się do aplikacji bankowości elektronicznej i wprowadzeniu kodów, które miała otrzymać. Sprzedająca nic nie podejrzewając postępowała zgodnie ze wskazówkami oszustów. Gdy się zorientowała, z jej konta zniknęło blisko 3000 złotych.

Mundurowi przypominają: Czytaj dokładnie otrzymane SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali  aukcyjnych. Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this