Znajdź nas na

FAKTY

Czy ostrowieckie instytucje kultury to „skarbonka bez dna”?

Czy radni miejscy z Ostrowca Świętokrzyskiego wyrażą zgodę na kolejne przesunięcie środków, tym razem 250 000 zł dla ostrowieckich instytucji kultury? W projekcie „Uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski na 2021 rok” czytamy bowiem, że 150 000 zł ma być przekazane na Miejskiej Centrum Kultury, a 65 000 zł na Biuro Wystaw Artystycznych. Co ciekawe środki przesuwane są z działu, dotyczącego wydatków na drogi gminne. – Wcale mnie to nie dziwi, bo mam wrażenie, że rada miasta i prezydent działają w warunkach jednej wielkiej prowizorki. Pan prezydent już kilkukrotnie wspominał między wierszami, że nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o przesunięcia, bo jak będzie potrzeba to pieniądze znowu gdzieś się znajdą. Można by wywnioskować, że brak jest planowania działań przez służby prezydenta i przez pana prezydenta – komentuje Mateusz Czeremcha, radny niezrzeszony.

Ostrowiecki Browar Kultury, gdzie swoje siedziby mają MCK, BWA i MBP. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jeśli na najbliższej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka zaplanowana jest na 13 grudnia (poniedziałek) większością głosów zadecydują tak radni, kolejne tym razem 250 000 zł przesunięte zostanie z działu, dotyczącego wydatków na drogi gminne, na dział dotyczący  instytucji kultury: Biuro Wystaw Artystycznych – 65 000 zł i Miejskiej Centrum Kultury – 150 000 zł.

To nie pierwsze takie przesunięcie środków w ramach budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyskim. 8 listopada informowaliśmy o tym, że o 90 000 zł zmniejszono planowane wydatki związane z gospodarką mieszkaniową. W formie dotacji podmiotowej środki trafiły do Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. (sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 29 października).  Natomiast na sesji z 29 listopada 160 000 zł w formie dotacji podmiotowej trafiło do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas sesji z 12 października zabezpieczono 50.000,00 zł  na dotację podmiotową dla Biura Wystaw Artystycznych. Środki na ten cel zostały wygospodarowane poprzez zmniejszenie planowanych wydatków związanych z ochroną zdrowia. Podczas sesji, jaka odbyła się 27 września zaś zabezpieczono środki w kwocie 100.000,00 zł na dotację podmiotową dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Środki na ten cel zostały wygospodarowane z budżetu MOPS.

Uzasadnienie do Uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski
Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

Przypomnijmy, że dotacje podmiotowe służą finansowaniu lub dofinansowaniu działalności bieżącej określonego podmiotu. Dotacje celowe zaś są to środki przekazywane z budżetu na dofinansowanie lub finansowanie określonych zadań. 

Zaniepokojony tym faktem jest Mateusz Czeremcha, radny miejski  niezrzeszony, który podkreśla, że budżet uchwalany na początku roku jest wielokrotnie zmieniany. 

– Budżet, który jest uchwalany na początku roku, a przede wszystkim jego główne założenia, powinny być do końca roku realizowane, a tutaj są ciągłe przesunięcia i ciągle brakuje na pewne działania pieniędzy – mówi Mateusz Czeremcha.

O przesunięciach budżetowych pisaliśmym.in. tutaj:

Podkreśla, że odnosi wrażenie, iż ostrowieckie instytucje kultury stają się skarbonką bez dna. 

– Bardzo dużo środków gmina wydaje na instytucje kultury. Ostatnio środki były zwiększane w związku z przejściem na nieplanowaną emeryturę przez panią dyrektor B54ra Wystaw Artystycznych, Mówię nieplanowaną, bo jeżeli byłaby planowana, środki na ten cel byłyby wcześniej zabezpieczone w budżecie. W projekcie uchwały nie ma niestety szczegółów.  Mam nadzieję, że podczas komisji budżetowej taką szczegółową wiedzę uzyskam, chociaż później ciężko zweryfikować czy przeznaczenie środków było zgodne z informacją, jaką wcześniej otrzymaliśmy. Mam wrażenie że jakość uzasadnień do uchwał jest bardzo niska, a prezydent próbuje marginalizować radę miasta Wiele uzasadnień do uchwał ociera się o kpinę. Czytając uzasadnienia nie można uzyskać wyczerpującej wiedzy. Sam się wielokrotnie przekonywałem, że na zadane pytania nie uzyskiwałem odpowiedzi. Tak naprawdę jest to działanie wbrew ustawie o samorządzie gminnym – podsumowuje Mateusz Czeremcha. 

1 Comment

1 Comment

  1. I.D.A

    9 grudnia, 2021 at 12:48

    Nasuwa się pytanie o sens funkcjonowania Rady Miasta w aż 23 osobowym składzie, skoro – jak wynika z obserwacji posiedzeń – o wszystkim decyduje praktycznie prezydent, a radni z jego KWW jak widać są statystami. Czy samorząd stać na taki zbędny wydatek z budżetu gminy?
    Ustawodawca powinien rozważyć zmiany w prawie wyborczym w kierunku redukcji ilości zarówno radnych. Przynajmniej byłby mniejszy koszt statystowania, tym bardziej, że poziom merytoryczny wielu radnych jest mierny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this