Znajdź nas na

FAKTY

Chciała sprzedać sukienkę, straciła 1000 zł!

29-latka z powiatu opatowskiego padła ofiarą oszustów wykorzystujących metodę „na blik”. Kobieta na popularnym portalu ogłoszeniowym wystawiła do sprzedaży sukienkę a następnie realizowała kolejne kroki w swojej bankowości elektronicznej dyktowane jej przez osoby po drugiej stronie monitora. Zamiast zarobić, straciła 1000 zł.

Oszuści nie próżnują. Nie daj się oszukać w sieci. Źródło: Adobe Stocks

W piątek (8 września) po południu do opatowskiej jednostki zgłosiła się 29-letnia kobieta, która poinformowała funkcjonariuszy, że została oszukana podczas sprzedaży sukienki. Z jej relacji wynikało, że dzień wcześniej wystawiła na popularnym portalu pośredniczącym w sprzedaży odzieży, kilka drobnych artykułów domowych i sukienkę. W bardzo krótkim czasie skontaktowała się z nią osoba informując, że zakupi tę sukienkę i poprosiła sprzedającą o podanie adresu e-mail, co kobieta uczyniła. Na podany adres przesłana została wiadomość, że przedmiot został pomyślnie zakupiony. Teraz pozostało jedynie potwierdzić sprzedaż. W tym celu należało kliknąć w znajdujący się również w tej wiadomości link, który przekierował na stronę, gdzie pozostało wybrać swój bank i zalogować się, aby możliwe było pobranie zapłaty za sukienkę. 

29-latka wpisała w stosowne okno numer klienta po czym skontaktowała się z nią kobieta informując, że w celu kontynuacji transakcji musi teraz podać hasło do konta bankowego oraz swoje imię i nazwisko. Kobieta podała również kod blik potwierdzający realizację operacji. W tym miejscu u zgłaszającej pojawiła się pierwsza wątpliwość, co do przebiegu transakcji i zakończyła rozmowę. Po chwili skontaktował się z nią mężczyzna, który podał się za pracownika banku, w którym posiada konto, a następnie przekazał informację, że jej konto zostało zablokowane. Kobieta nie kontynuowała rozmowy i udała się do oddziału banku, gdzie dowiedziała się, że z jej konta, przy użyciu kodu blik, wypłacone zostały pieniądze w kwocie 1000 złotych.

Mundurowi przypominają:

– szczególna ostrożność czy podejrzliwość to bardzo ważny element transakcji internetowych;

– realizowanie operacji bankowych poza portalem, na którym zaoferowaliśmy przedmiot do sprzedaży niesie za sobą ogromne ryzyko utraty środków zgromadzonych na koncie, wszystkie potrzebne informacje z reguły pojawiają się na koncie użytkownika w danym portalu;

– logowanie się do swojej bankowości przy użyciu linków przesłanych przez inne osoby to dobra droga do utraty zabezpieczeń i pieniędzy z konta.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this