Znajdź nas na

FAKTY

Chodnik wzdłuż drogi powiatowej w Janiku zwiększyłby bezpieczeństwo! O jego budowę apelują mieszkańcy i radny!

Każdy, kto choć raz przejeżdżał drogą powiatową (ulica Ostrowiecka) wzdłuż miejscowości Janik, w gminie Kunów zdaje sobie sprawę, że piesi nie mają tam ani łatwo, ani bezpiecznie. Brakuje chodnika, który zwiększyłby ich bezpieczeństwo, zwłaszcza, że wzdłuż drogi powiatowej usytuowane są przystanki autobusowe. Ciężko jest przemieszczać się zwłaszcza po zmroku, czy w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie robi się ciemno. Rozwiązaniem byłby chodnik. Z pytaniem o plany na jego budowę do władz powiatu, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego (28 grudnia 2023 roku) zwrócił się radny Paweł Walesic.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

O zabezpieczenie środków finansowych na przygotowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę drogi powiatowej w miejscowości Janik w gminie Kunów, a konkretnie budowę chodnika dopytywał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 28 grudnia 2023 roku Paweł Walesic, radny powiatowy niezrzeszony. Dopytywał czy i kiedy zarząd powiatu  rozważał wprowadzenie do budżetu takiego zadania, które byłoby odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.  

– Mieszkańcy zwracali się również z takim apelem do wszystkich radnych od dłuższego czasu. Państwo radni też otrzymaliście kserokopię  tego apelu i chciałbym dopytać dlaczego w budżecie nie znalazło się to zadanie i czy jakiekolwiek uzasadnienie zostało nam jako radnym przekazane i stronie zainteresowanej. Z jakiego powodu taka sytuacja ma miejsce – dopytywał Paweł Walesic.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Do jego wypowiedzi odniósł się Andrzej Jabłoński, Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego. Tłumaczył, że gmina Kunów, która partycypować będzie w kosztach remontu jako priorytetową wskazała przebudowę ulicy Warszawskiej wraz z przebudową mostu na rzece Kamiennej w Kunowie. W budżecie na rok 2024 znalazło się opracowanie projektu w ramach opracowań ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) od ulicy Długiej, od  skrzyżowanie z drogami gminnymi w Wymysłowie do odgałęzienie ulicy Słonecznej i od torów kolejowych do ulicy Okrężnej w Janiku. 

– Natomiast umowa pomiędzy nami, a gminą Kunów, związana ze wspomnianym odcinkiem ulicy Ostrowieckiej w Janiku i dalej przechodzącą w ulicę Długą, jest związana w ten sposób, że opracowujemy ten pierwszy odcinek projektowy, staramy się pozyskać środki finansowe, zrealizować, a następnie wchodzimy w drugi zakres. To jest można powiedzieć takie rozetapowanie. Natomiast nie ma na dzień dzisiejszy możliwości finansowych umożliwiających i wchodzących w zakres, który spowodowałby, że bierzemy pod uwagę cały odcinek drogowy bo tam są spodziewane duże zakresy wywłaszczeniowe i koszty związane zarówno z opracowaniem dokumentacji ZRID-owskiej, jak i potencjalnej możliwości wykonawczej, one nie stanowią aż takiej możliwości, że mógłbym dzisiaj wskazać konkretne daty w tym zakresie. Natomiast jedno jest bezsprzeczne, że temat został uruchomiony. Jest możliwość realizacyjna ta, o której wspomniałem – mówił Andrzej Jabłoński. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

*****************************************************************************************************

25 lipca 2023 roku z apelem do Zarządu Powiatu Ostrowieckiego oraz Radnych Rady Powiatu Ostrowieckiego zwrócili się mieszkańcy Janika z prośbą o wsparcie prośby dotyczącej budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej (ulicy Ostrowieckiej) w Janiku. 

– Aby stało się to możliwe konieczne jest zabezpieczenie środków finansowych w budżecie powiatu na 2024 r. niezbędnych na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy kolejnego odcinka ww drogi w zakresie budowy chodnika. Teren ten zamieszkuje wiele mieszkańców w tym osoby starsze oraz mamy z dziećmi. Dzisiejsza sytuacja niejednokrotnie przez nas opisywana oraz przedstawiona przez Pana Pawła Walesica Radnego Rady Powiatu Ostrowieckiego, jest dla nas bardzo uciążliwa i niebezpieczna. Wąskie pobocze, wzmożony ruch, szczególnie w ostatnim okresie czasu, gdy kilka głównych ciągów komunikacyjnych jest w przebudowie, stwarza wiele problemów w zakresie bezpiecznego poruszania się po obu stronach tej drogi. Mamy z dziećmi w wózkach, czy osoby z dysfunkcjami zamieszkujące na tym terenie obawiają się o swoje bezpieczeństwo – czytamy w piśmie od mieszkańców Janika. 

W odpowiedzi, pod którą podpisał się Andrzej Jabłoński (datowanej na 18 sierpnia 2023 roku) czytamy, że zarządca dori (powiat ostrowiecki) rozważy możliwość wprowadzenia do budżetu jednostki na rok 2024 zadania obejmującego opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi powiatowej nr 1607T w miejscowości Janik. 

– Jednocześnie informuję, że w dniu  20.04.2023 r. została podpisana umowa z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi powiatowej nr 1607T – etap pierwszy na długości ok. 1259 m tj. na odcinku od skrzyżowania z drogą gminną nr 336016T relacji Wymysłów – Kolonia Janik (ul. Polna)  do skrzyżowania z drogą gminną nr 336029T relacji Boksycka do drogi Kunów – Ostrowiec. Koszt zleconej dokumentacji wynosi 267 648 zł. Prace projektowe potrwają do końca października 2024 roku – wyjaśniał w piśmie Andrzej Jabłoński. 

Czy takie rozwiązanie usatysfakcjonuje pozbawionych bezpiecznego chodnika mieszkańców posesji wzdłuż ulicy Ostrowieckiej w Janiku?    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this