Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Co tak naprawdę stało się ze świerkami zakupionymi przez ZUM ze środków publicznych?

W kwietniu w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy, w którym miejscu posadzonych zostało 30 świerków zakupionych przez ZUM przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku. Przypomnijmy, że na zakup ten zakład wydał 1048,50 zł. Dyrektor ZUM odpisał wówczas, że wczesną wiosną zostały wysadzone do donic i obecnie znajdują się na terenie bazy zakładu. Dwa tygodnie temu poprosiliśmy więc o możliwość sfotografowania świerków oczekujących na sezon zimowy w bazie zakładu lub przesłanie ich zdjęć na e-mail redakcji. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy budzi spore wątpliwości i pytanie, co tak naprawdę stało się ze świerkami, zakupionymi z publicznych środków.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

22 marca opisywaliśmy wydatki, jakie w 2020 roku poniósł Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Św. na zakup kwiatów, drzew i krzewów. Wśród zamówionych roślin, pojawiło się kilka pozycji, które wzbudziły spore kontrowersje wśród naszych czytelników. Zwracali uwagę na 30 świerków (Picea C5 glauca Conica) o wartości 1048,50 zł, zamówionych tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku, czy 8 sztuk fagus sylvatica Atropurpurea (buk zwyczajny „Atropurpurea”) o wartości 11 920 zł i kosztach transportu w wysokości 400 zł. Pojawiło się też sporo negatywnych komentarzy na temat wydatkowania środków publicznych na tego typu zakupy.

W Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy więc, gdzie na ulicach, skwerach, parkach w Ostrowcu Św. mieszkańcy znaleźć mogą zakupione przez ZUM rośliny. Okazało się wówczas, że część z nich została zutylizowana. Inne – jak świerki znajdują się na… terenie bazy Zakładu.

Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u i członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– „W odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2021 r., Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim poniżej przekazuje informacje zgodnie z zapytaniem: 30 szt. Picea glaca w odmianie „Conica” o wartości zakupu 1048,50 zł, nasadzone zostały w gazonach znajdujących się na terenie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego jako rośliny atrakcyjne w miesiącach zimowych. Wczesną wiosną zostały ponownie wysadzone do donic i obecnie świerki znajdują się na terenie bazy Zakładu. Przez okres wiosenno-letni mają być utrzymywane i pielęgnowane, aby w miesiącach jesienno-zimowych ponownie zostały zakomponowane w gazonach na terenach przestrzeni publicznej” – brzmiała odpowiedź, pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z ZUM-u odnośnie miejsc, w których nasadzone zostały zakupione przez ZUM rośliny, krzewy i drzewa.

Dwa tygodnie temu poprosiliśmy więc o umożliwienie  sfotografowania znajdujących się na terenie bazy „utrzymywanych i pielęgnowanych” świerków (30 sztuk picea glaca)  zakupionych z publicznych środków lub przesłanie nam ich aktualnych zdjęć na adres: redakcja@naostro.info.

Niestety odpowiedź jaką otrzymaliśmy budzi nasze obawy, czy świerki rzeczywiście znajdują się na terenie bazy i co tak naprawdę stało się z zakupionymi z publicznych środków drzewkami? Tym bardziej, że ZUM już raz unikał  odpowiedzi na nasze pytanie, dotyczące stosowania oprysków w przestrzeni publicznej, a późniejsza  kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Ostrowcu Św. potwierdziła że nasze obawy o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców były słuszne,  wykazując nieprawidłowości w zakładzie. Wciąż czekamy też na odpowiedź na nasze pytania, odnośnie środków transportu, jakimi dysponuje ostrowiecki ZUM. 

Odpowiedź na wniosek dotyczący możliwości sfotografowania świerków, które według informacji przekazane przez dyrektora ZUM-u znajdują się na terenie bazy zakładu.

– W związku z wnioskiem z dnia 16 sierpnia 202-1 r. o umożliwienie sfotografowania roślin znajdujących się na terenie bazy Zakładu lub przesłania aktualnych zdjęć roślin Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim zawiadamia, że wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczący wskazanych roślin został zrealizowany i udzielona została kompletna odpowiedź. Wniosek z dnia 16 sierpnia 2021 r. z uwagi na przedmiot żądania wyklucza natomiast stosowanie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej(Dz.U.z2020r.poz.2176zpóźn.zm.),gdyż nie mieści się w pojęciu objętym przedmiotową ustawą – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z ZUM-u, a pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu.

Skoro świerki pielęgnowane są wciąż na bazie, jakim problemem jest zrobienie im zdjęcia i przesłanie na adres redakcji?

O nasadzeniach pisaliśmy także tutaj:

2 komentarze

2 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this