Znajdź nas na

FAKTY

Coraz bliżej utworzenia nowego Parku Krajobrazowego wzdłuż Wisły i inkubatora rolnictwa ekologicznego!

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, z udziałem sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego debatowano m.in. nad utworzeniem nowego Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. W spotkaniu z przedstawicielami dziesięciu gmin z dwóch powiatów sandomierskiego i opatowskiego wzięli udział: Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Samorządowcy gmin i powiatów, na obszarze których planowane jest powołanie Sandomiersko-Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego zapoznali się w Umianowicach z zaawansowaniem prac zmierzających do powstania nowego Parku Krajobrazowego oraz z zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej zlokalizowanego na terenach użytkowanych rolniczo z uwzględnieniem ochrony bioróżnorodności cennych obszarów przyrodniczych oraz rolnictwa ekologicznego.

– Na wschodzie województwa świętokrzyskiego, na terenach byłego województwa tarnobrzeskiego brakowało Parku Krajobrazowego. Stąd powstała idea powołania go na terenach wzdłuż Wisły od gminy Tarłów po gminę Łoniów. Na tych terenach mamy wszystkie walory przyrodnicze, historyczne, krajobrazowe i kulturowe niezbędne do powołania parku, wystarczy wymienić tu dolinę Wisły wraz z rozlewiskami, starorzeczami i stanowiskami lęgowymi. Są też wąwozy lessowe, Góry Pieprzowe oraz zabytki kulturowe w Sandomierzu, Zawichoście i Koprzywnicy. Projekt będzie przedstawiony na Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w I kwartale – powiedział Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podczas spotkania przedstawiono również koncepcję powołania Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej we Włostowie na terenach po byłej cukrowni.

– Byłby to swoisty inkubator gospodarczy dla rolników przekwalifikowujących się z rolnictwa tradycyjnego na ekologiczne. W takim miejscu przy współpracy z gminami, powiatami i centrami kształcenia rolniczego rolnicy mogliby się uczyć nowych metod rolnictwa, ale również mogliby sprzedawać swoje produkty ekologiczne. Dzisiaj jestem tutaj po to, aby zachęcić Państwa do współpracy i wypracowania wspólnie takiego programu, który pomógłby rolnikom przechodzić z rolnictwa tradycyjnego na ekologiczne. W budżecie państwa na tego typu działania mamy przeznaczone ponad miliard złotych – powiedział sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

Środki finansowe na budowę infrastruktury we Włostowie oraz zagospodarowanie terenu zostały już zabezpieczone przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w nowej perspektywie finansowej. Centrum miałoby powstać w ramach Krajowego Holdingu Gospodarczego jako zakład rolno-przetwórczy.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W spotkaniu z ministrem uczestniczyli również: radni Województwa Świętokrzyskiego: Artur Konarski i Andrzej Swajda, dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Anna Picheta- Oleś, a także przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu oraz z Centrum Kultury w Opatowie.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this