Znajdź nas na

FAKTY

Czy gmina Ćmielów powinna przystąpić do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej?

Gmina Ćmielów zamierza przystąpić do spółki SIM KZN Świętokrzyskie, która wybuduje mieszkania o umiarkowanych czynszach. To szansa dla mieszkańców, których nie stać na własne „cztery kąty”, a którzy swoje życie i przyszłość chcieliby związać z gminą spod znaku porcelany.

Źró

Mieszkanie na wynajem w systemie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych to oferta dla rodzin o średnich dochodach, które przekraczają limit pozwalający ubiegać się o mieszkanie komunalne z zasobu gminnego, lecz jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej lub nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania w banku.

Dotychczas nie funkcjonował rządowy program nakierowany na mieszkalnictwo dopiero teraz pojawiła się szansa, z której gmina chce skorzystać z uwagi na potrzeby mieszkańców. Szansą jest Spółka Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowy Zasób Nieruchomości Świętokrzyski, która planuje realizować budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa może być tworzona w formie spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), której wyłącznym udziałowcem (akcjonariuszem) jest gmina, ale może również być wspólnym przedsięwzięciem kilku lub kilkunastu samorządów oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości.

SIM-y mają opcję posiadania mieszkania na własność, co wiąże się z nakładami finansowymi. Mieszkania w formule SIM, to oferta skierowana dla rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, lub nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania w banku. Czynsz w SIM nie może przekraczać określonych ustawowo wartości. Stawka jest ustalana w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali w SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową. Jednym z kosztów, obok miesięcznego czynszu, który będzie musiał ponieść najemca mieszkania w SIM, jest partycypacja w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

– Chcemy umożliwić jak największej grupie osób skorzystanie z oferty Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Oferta skierowana jest zarówno do obecnych mieszkańców gminy Ćmielów, jak i do osób które pragną na stałe osiedlić się na jej terenie.  Zachęcam wszystkich mieszkańców do wizyty w naszym Urzędzie i wypełnienia ankiety, w której pytamy czy ich zdaniem tego typu budownictwo sprawdziłoby się w naszej gminie – zachęca Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

***************************************************************************************************************

Korzyści z bycia najemcą SIM

możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;

nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym; dla najemców będących jednocześnie partycypantami,

możliwość rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas

określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);

możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this