Znajdź nas na

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. w swoim ogłoszeniu „dyskryminuje” media inne niż „gazeta lokalna”? 

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zaprasza do składania ofert „na „Publikowanie Informatora Samorządowego” w gazecie lokalnej – tygodniku obejmującym swoim zasięgiem teren miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”. Czy już samą treścią ogłoszenia wyklucza (dyskryminuje?) inne podmioty medialne niż „gazeta lokalna”? Zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także przyjętym orzecznictwem przekaz za pośrednictwem internetu, jeżeli spełnia wymogi określone w treści art. 7 ust. 2 pkt 1 Prawa prasowego, jest prasą. Dlaczego zatem w ogłoszeniu sugerowana jest tylko „gazeta lokalna”? Co ciekawe we wzorze umowy podane są już strony, na których znajdzie się informator – 5 i 16.

Zdjęcie w tle: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info Pozostałe zdjęcie (zrzuty ekranu) pochodzą z BIP UM w Ostrowcu Św.

Do 24 grudnia 2024 roku do godziny 8.00 można składać oferty na „Publikowanie Informatora Samorządowego” w gazecie lokalnej – tygodniku obejmującym swoim zasięgiem teren miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”. Czy jednak wszystkie zarejestrowane podmioty medialne mogą swoje oferty złożyć?

– Informator będzie ukazywał się w 2025 roku, jeden raz w tygodniu. Jego objętość będzie wynosić dwie strony nie mniejsze niż 265 mm x 306 mm w kolorze. Przygotowany będzie w oparciu o materiały przekazane przez pracowników Biura Prezydenta Miasta i będzie zawierał informacje dotyczące działalności Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, Urzędu Miasta, jednostek oraz zakładów budżetowych oraz organizowanych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski przetargach, uchwałach podejmowanych przez Radę Miasta, komunikatach oraz ogłoszenia i zarządzenia prezydenta miasta. Ponadto wykonawca będzie zobowiązany do zamieszczania na swoim portalu internetowym wybranych przez Zamawiającego tekstów – czytamy w „Zaproszeniu do składania ofert”.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

W ogłoszeniu czytamy także o oświadczeniu o średnim tygodniowym nakładzie, które ma złożyć Wykonawca.  Nie ma mowy o popartych wiarygodnymi danymi odsłonach, czy użytkownikach strony internetowej.

– Wykonawca wykaże, że w III kwartale 2024 roku osiągnął średni tygodniowy nakład do sprzedaży nie mniejszy niż 5 000 egzemplarzy i wielkość osiąganej sprzedaży na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego nie mniejszą niż 3 000 egzemplarzy. W celu wykazania ww. warunków Wykonawca dołączy do oferty oświadczenie o średnim tygodniowym nakładzie do sprzedaży oraz o wielkości osiąganej sprzedaży na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Ostrowiec Św. według Raportu o stanie Gminy Ostrowiec Św. za rok 2023 liczył  61 010 mieszkańców, 31 042 stanowiła ludność w wieku od 18 do 59 lat. Czy zatem ilość nie mniejsza niż 3000 egzemplarzy w ciągu trzech miesięcy na terenie Ostrowca Św. to odpowiednie kryterium?

Kryterium wyboru ofert będzie stanowiło: 1) Cena za jedną stronę – 60% 2) Wielkość osiąganej sprzedaży na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w III kwartale 2024 roku – 40%.

Przypomnijmy, że przed rokiem w podobnym zapytaniu gmina Ostrowiec Św. we Wzorze umowy podała numery stron, na których ukazywać miał się informator. W § 2, punkcie 5 poinformowano bowiem, że zamieszczane materiały będą znajdować się na stronie 5 i 16. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Co ciekawe taka sama informacja pojawia się w najnowszym wzorze umowy. 

„Zamieszczane materiały będą znajdować się na stronie 5 i 16” – czytamy. 

Wzór umowy Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Ze wzoru umowy dowiadujemy się również, że m.in. „Zamawiający zobowiązuje się do systematycznego redagowania materiałów, które mają zostać zamieszczone w Informatorze Samorządowym w terminie uzgodnionym przez strony i przekazywania ich Wykonawcy w wersji elektronicznej (e-mail). 2. W przypadku, gdyby przekazanie materiałów w sposób określony w ust. 1 nie było możliwe, Zamawiający przekaże Wykonawcy materiały na odpowiednim nośniku (pendrive, płyta CD lub DVD)”, a także, że „Wykonawca zobowiązuje się nieodpłatnie dostarczać do Urzędu Miasta 30 sztuk tygodnika oraz przesłania w pliku pdf całej publikacji tygodnika w dniu jego wydania, na adres: informator@um.ostrowiec.pl.”

Czy takie traktowanie podmiotów medialnych przez gminę można już nazwać dyskryminacją, zwłaszcza, że zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także przyjętym orzecznictwem przekaz za pośrednictwem internetu, jeżeli spełnia wymogi określone w treści art. 7 ust. 2 pkt 1 Prawa prasowego, jest prasą? 

Temat będzie miał swoją kontynuację.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Zarzuty, które ważą więcej niż kilogram złota – ciąg dalszy afery w Ostrowcu Św.

FAKTY

Nowi lekarze w SPZOZ w Ożarowie już od stycznia!

FAKTY

W Ostrowcu Św. będzie „nowa ulica” – Metalurgów!

FAKTY

W tym sezonie zimowym w Ostrowcu Św. lodowiska nie będzie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this