Znajdź nas na

FAKTY

Czy Ostrowiec Św. jest dobrym miejscem do życia? Na stronie urzędu miasta wypełnisz ankietę!

Dla kogo, Pana/i zdaniem, Ostrowiec Świętokrzyski jest dobrym miejscem do życia i rozwoju? Czy Ostrowiec Świętokrzyski jest dla Pana/i dobrym miejscem do życia i rozwoju? Gdyby miał(a) Pan(i) możliwość wyboru, to gdzie chciał(a)by Pan(i) mieszkać? Co Pana/i zdaniem zachęca do mieszkania w Ostrowcu Świętokrzyskim, a co skłania do jego opuszczenia? Czy Pana/i zdaniem w Ostrowcu Świętokrzyskim można znaleźć atrakcyjną pracę? – to tylko niektóre z pytań, jakie znaleźć można w ankiecie, zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. Także urzędnicy ostrowieckiego magistratu wyjdą z pytaniami do mieszkańców.

grafika: www.naOSTRO.info

– Przygotowujemy teraz wniosek do projektu tzw. norweskiego. W ubiegłym roku składane były zarysy projektów wśród małych i średnich miast. Nasz zarys projektu przeszedł do drugiego etapu konkursu i teraz przygotowujemy kompletną propozycję projektu. W jej ramach będą opracowywane dwa plany: plan Rozwoju Lokalnego i Plan Rozwoju Instytucjonalnego. Pierwszym etapem opracowywania tych dokumentów jest diagnoza miasta. Chcemy poznać opinię różnych grup społecznych na temat miasta. W ramach tej diagnozy jest przeprowadzana ankieta wśród mieszkańców miasta – wyjaśnia Jolanta Pora, kierownik Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św.  

Ankieta w wersji elektronicznej jest zamieszczona na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCqG-WokyaYyplhBueVkjSHwn4GMoQEMTJhPTJ6pSnWZR1yg/viewform

Oprócz tego na terenie miasta czterech ankieterów przeprowadza badanie w trakcie bezpośrednich rozmów z mieszkańcami. Badaniu poddanych zostanie około 400- 500 mieszkańców, natomiast w wersji dostępnej online, wszystko zależy od zainteresowania mieszkańców. Im więcej ostrowczan wypowie się na temat jakości życia w mieście, tym lepiej, badania będą wówczas bardziej miarodajne. 

Zakończeniem drugiego etapu konkursu będzie wybór 15 miast,  które otrzymają dofinansowanie na realizację działań, które zostaną ujęte w konkretnej propozycji projektu.  Maksymalne dofinansowanie wynosi od 3 do 10 milionów euro. Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty pod koniec 2020 roku. 

Przypomnijmy, że Program Rozwój Lokalny dotyczy małych i średnich miast, znajdujących się w gorszej sytuacji niż większe ośrodki, borykają się z szeregiem problemów natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej czy instytucjonalnej. Potrzebne są kompleksowe i skoordynowane działania, żeby między innymi poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, zatrzymać negatywne trendy depopulacyjne, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnić wydajność lokalnej administracji. Mieszkańcy oczekują miast jako miejsc przyjaznych do życia a Program Rozwój lokalny, finansowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021, wspiera samorządy w dążeniach do osiągnięcia tego celu.

Operatorem Programu jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zostało utworzone 15 listopada 2019 r. w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju).

Całkowity budżet programu to 117,6 mln euro. W tym: grant: 100 mln euro, wkład krajowy: 17,6 mln euro.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this