Znajdź nas na

FAKTY

Czy ostrowiecki szpital przestanie generować straty?

Na najbliższej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka zaplanowana jest na wtorek, 31 maja, w porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie pokrycia straty netto Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przypomnijmy, że strata netto za rok obrotowy 2020 wynosi ponad 6 milionów złotych, a o zabezpieczeniu środków na jej pokrycie radni zadecydowali uchwałą z 21 kwietnia 2022 r.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W swoich wystąpieniach publicznych, Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego,  wielokrotnie podkreślała, że powiat nie musi pokrywać już straty szpitala, choć dodawała także, że placówka potrzebuje zastrzyku finansowego. 21 kwietnia, podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, radni zadecydowali o zabezpieczeniu w budżecie powiatu środków finansowych  w wysokości 6 299 630,80 zł, na pokrycie straty netto szpitala, wynikającej ze sprawozdania finansowego za rok 2020. 

Przypomnijmy, że  29 maja 2021 roku moc stracił art. 59 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 711.), dotyczący pokrywania straty netto przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Przepisy zakwestionowane zostały bowiem  przez Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 20 listopada 2019 r. Przepis ten dotyczy pokrywania strat SPZOZ-ów (samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej) przez samorządy będące ich organami założycielskimi. 

W porządku obrad wtorkowej sesji znalazł się punkt, dotyczący pokrycia straty netto ostrowieckiej lecznicy. Czytamy w nim m.in.: „Środki finansowe w wysokości 6 299 630,80 zł zostaną przekazane z budżetu Powiatu Ostrowieckiego według harmonogramu, który ustali Zarząd Powiatu Ostrowieckiego z Dyrektorem Naczelnym ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przekazane środki zwiększają fundusz zakładu”.

Czy placówka, która planuje zaciągnięcie kolejnego kredytu/pożyczki do 17 000 000 zł (zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie z 12 kwietnia 2022 roku, skierowane do przewodniczącej Rady Społecznej – Danuty Barańskiej, a podpisane przez Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.) przestanie generować straty? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this