Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy ostrowieckiemu szpitalowi grozi utrata płynności finansowej? Niepokojące dane!

Zagrożenie utraty płynności finansowej, problemy z pozyskaniem fachowego personelu m.in.: lekarskiego (anestezjologów, nefrologów, internistów, neurologów etc.), problemy ze skompletowaniem personelu lekarskiego, pracującego na SORZ-e, a także ujemny wynik finansowy za rok 2021, wynoszący blisko minus 10 000 000 zł – to tylko niektóre z niepokojących informacji, dotyczących Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św., jakie zawarte zostały w dokumentach przekazanych radnym powiatowym, przed najbliższą sesją (31 maja).

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczoraj (niedziela, 29 maja) informowaliśmy o stracie netto szpitala za rok obrotowy 2020 rok, wynoszącej ponad 6 milionów złotych, tymczasem optymizmem nie napawają dane za 2021 rok, zawarte w Informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

– Sytuacja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest nadal bardzo trudna. Szpital ciągle zmaga się z zagrożeniem utraty płynności finansowej, jednak wsparcie finansowe Powiatu Ostrowieckiego pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji. W dalszym ciągu kwota przychodów nie pokrywa w pełni ponoszonych kosztów. Wycena procedur refundowanych w ramach kontraktu z NFZ jest niewystarczająca. Ponadto pogłębiają się braki i problemy z pozyskaniem personelu fachowego , zwłaszcza lekarzy: anestezjologów, internistów, nefrologów,, neurologów i innych. Jest to przyczyna utrzymania się wysokich kosztów zatrudnienia. Problemem jest skompletowanie personelu lekarskiego, pracującego na SORZ-e. Brak chętnych do pracy na tym oddziale dodatkowo generuje coraz wyższe koszty utrzymania tego oddziału. Ponadto dodatkowym obciążeniem, z którym zmaga się szpital jest trwająca epidemia wirusa COVID-19 – czytamy w podsumowaniu dokumenty, pod którym podpisali się Joanna Gałęzia i Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. 

Jak wynika z dokumentu, przekazanego radnym ostrowiecki szpital zakończył rok 2021 z ujemnym wynikiem finansowym, wynoszącym – 9 776 422,21 zł.  Zobowiązania na dzień  

31 grudnia 2021 roku wynosiły 64 883 977,64 zł, zobowiązania wymagalne zaś 12 410 080,81 zł. 

Przychody finansowe w roku 2021 wyniosły 36 987,05 zł i były niższe od planowanych o 13 012,95 zł ( jak czytamy: „na kwotę przychodów finansowych kluczowy wpływ mają umorzone odsetki od zobowiązań, których wartość wyniosła 36 305, 30 zł. 

Wśród działań inwestycyjnych wykonanych w roku 2021 znalazły się: remont klatki schodowej i holu głównego w bloku A, sfinansowanego ze środków, pochodzących z budżetu gminy Ostrowiec Św (dotacja), przebudowa pomieszczeń pracowni endoskopii (współfinansowana ze środków gminy Ostrowiec Św.), remont pomieszczeń oddziału elektroradiologii (współfinansowany ze środków gminy Ostrowiec Św.), przeprowadzono wydzielenie izolatki na Oddziale Chirurgii  Urazowo-Ortopedycznej. w roku 2021 ZOZ w Ostrowcu Św. rozpoczął budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia ratunkowego. (koszt budowy: blisko 5 milionów złotych – w całości sfinansowane ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). 

Z dokumentu dowiadujemy się także, że zrealizowano kolejny etap realizacji projektu Implamed, współfinansowanego ze środków RPOWŚ e-społeczeństwo, w ramach którego zakupiono m.in. 60 zestawów komputerów, serwery czy Firewall  FortiGate (zapora sieciowa przyp. red.), doposażono SOR (projekt TOP-SOR), pozyskano sprzęt medyczny. Ze środków Ministerstw Zdrowia  sfinansowano zakup do wczesnej rehabilitacji neurologicznej oraz aparat USG naczyń krwionośnych z opcją Duplex. Ze środków własnych sfinansowano zakup specjalistycznej Funduskamery okulistycznej,  czy stacji uzdatniania wody. Ze środków Gminy Ostrowiec Św. sfinansowano zakup specjalistycznych wiertarek.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this