Znajdź nas na

FAKTY

Czy rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0, o której mówił senator Jarosław Rusiecki rzeczywiście pomoże polskim rodzinom?

Jak podczas wtorkowej (1 lutego) konferencji prasowej poświęconej rządowej tarczy antyinflacyjnej 2.0 mówił Jarosław Rusiecki, Senator RP „rządowa tarcza antyinflacyjna, to realne wsparcie i łagodzenie skutków inflacji dla milionów Polaków”. Podkreślał, że główne założenia tarczy to przede wszystkim: zerowy podatek VAT na gaz, zerowy podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze, zerowy VAT na nawozy, których używają rolnicy, 5 procentowy VAT na prąd, 5 procentowy podatek VAT na ciepło i 8 procentowy podatek VAT na paliwo. Czy polskie rodziny rzeczywiście odczują wprowadzone przez rząd obniżki?

Zdjęcie faktury za paliwo fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

„Wprowadzenie kartek żywnościowych w Polsce jest bardzo możliwym scenariuszem najbliższych miesięcy. No i po co było krzyczeć KOMUNO WRÓĆ? Okazuje się, że czasem los bywa złośliwy”, „znajomy zamyka sieć sklepów i zwalnia 600 osób, w nowym ładzie mu się nie opłaca. pis to sługi globalistów u których niezaszprycowany nie będzie mógł pracować”, „Prośba do przedsiębiorców – gigantyczne podwyżki o kilkaset procent za gaz przerzucajcie już na klientów. Np chleb po 15 zl itp”, „przecież to oczywiste. Wyższe ceny energii, wyższe składki i inne wyższe obciążenia idą na konsumenta końcowego. Tylko głupiec tak nie zrobi” – to tylko niektóre z komentarzy internautów odnośnie Polskiego Ładu,  a także tarczy antyinflacyjnej zaproponowanej przez rząd.    

Podczas wtorkowej (1 lutego) konferencji prasowej Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa i zgodnie z zapowiedzią już od d 1 lutego na pół roku obniża podatki na podstawowe artykuły spożywcze, paliwa, gaz, ciepło i nawozy. W ramach II odsłony tarczy antyinflacyjnej przedłużona zostanie również obniżka podatku VAT na prąd. 

– Dzięki tym działaniom koszty życia Polaków będą niższe, a w skali całej Europy, to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z globalną inflacją. Kluczowe założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej 2.0, które wchodzą z dniem dzisiejszym (1 lutego przyp. red.) w życie i będą obowiązywały na tym etapie do 31 lipca 2022 roku, to przede wszystkim: zerowy podatek VAT na gaz, zerowy podatek VAT na podstawowe artykuły spożywcze, zerowy VAT na nawozy, które używają rolnicy, 5 procentowy VAT na  prąd, 5 procentowy podatek VAT na ciepło i 8 procentowy podatek VAT na paliwo. Działania rządu złagodzą skutki inflacji. Obniżka podatków na podstawowe produkty spożywcze, paliwo, gaz, prąd, ciepło, nawozy, to więcej pieniędzy w kieszeniach naszych obywateli. Kluczowym wsparciem oczywiście jest niższy VAT na gaz, prąd i ciepło, a szczególnie jest to myślę ważne w okresie zimowym, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania, nasze domy. Mniejsze podatki, to także niższe ceny żywności – mówił senator Jarosław Rusiecki. 

Dodał, że od 1 lutego wszyscy kierowcy zapłacą mniej za paliwo. Obniżony podatek VAT z 23 procent do 8 procent  wpłynie na zmniejszenie ceny paliwa od 60 do 70 groszy na litrze i dzięki temu cena benzyny powinna osiągnąć kwotę około 5,30 zł.  Zadanie to ma na celu ograniczenie wzrostu cen paliwa.

Senator dodał również, że istotnym elementem tarczy dla biedniejszych rodzin jest możliwość skorzystania z dodatku osłonowego. To wsparcie dla polskich rodzin przewidziane  w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej przysługuje gospodarstwom domowym,  które przeciętne dochody miesięczne netto mają na poziomie 2100 zł w gospodarstwach jednoosobowych i 1500 złotych w gospodarstwach wieloosobowych. Szacuje się, że ze wsparcia może skorzystać 7 mln gospodarstw domowych. Wnioski o pomoc  należy składać do gmin lub drogą elektroniczną.

Jarosław Rusiecki podkreślał, że gospodarstwo domowe wielolokalowe (wspólnoty mieszkaniowe, które prowdzą budynki spółdzielnie mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury) zostały objęte specjalną taryfą gazową.   

– Są to tzw. obiekty wrażliwe i dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki. Rządowa tarcza antyinflacyjna w swojej pierwszej odsłonie obowiązuje od 1 listopada – mówił senator, po szczegółowe informacje odsyłając  do https://chronimyrodziny.gov.pl

– Inflacja to problem ogólnoświatowy dotyka wielu państw. To konsekwencja wychodzenia z pandemii  koronawirusa, ale także sytuacji na rynkach energetycznych, aw szczególności w ostatnim czasie szantażu gazowego ze strony Rosji.  W przeciwieństwie do naszych poprzedników nie szukamy jakiś magicznych guzików z napisem „niskie ceny”, ale chronimy polskie rodziny i dalej obniżamy podatki.  Dzięki naszym rozwiązaniom Polacy w mniejszym stopniu odczują skutki inflacji. Okiem ekspertów docierają takie informacje, że pierwsza tarcza antyinflacyjna  spowodowała obniżenie inflacji o 1,5 punkta procentowego i pozostawienie w kieszeniach Polaków ok 15 miliardów złotych – dodał senator, podkreślając, że Podobne efekty spodziewane są po 2 tarczy antyinflacyjnej. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this