Znajdź nas na

FAKTY

Czy sprawą sztucznego lodowiska w Bałtowie zajmie się prokuratura? Nadzór budowlany znalazł mnóstwo uchybień!

– Komisja, którą powołałem skończyła swoją działalność, powstał protokół w oparciu o zebrane materiały dowodowe – poinformował Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. Przypomnijmy, że w sobotę, 30 stycznia nad sztucznym lodowiskiem w Bałtowie zawalił się dach hali namiotowej. Nadzór budowlany znalazł szereg nieprawidłowości, jednak czeka z wydaniem decyzji o rozbiórce namiotu do czasu prokuratorskich ustaleń. Czy sprawą zajmie się ostrowiecka prokuratura?

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Przypomnijmy, że w sobotę, 30 stycznia nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko w Bałtowie, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do zawalenia metalowej  konstrukcji dwuspadowej pokrytej materiałem typu plandeka o wymiarach 25mx35mx6m. Do zdarzenia doszło w trakcie przerwy związanej z wymianą osób korzystających z lodowiska. Teren wokół obiektu został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych.

Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. w poniedziałek (1 lutego) poinformował nas, że powołał specjalną komisję, której zadaniem jest ustalenie przyczyn katastrofy budowlanej. Znane są już wyniki pracy zespołu. 

W poniedziałek, Monika Pękala, kierownik  Działu Marketingu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zapewniała nas, że dach na obiekcie odśnieżany był „na bieżąco w przypadku zalegania warstwy powyżej 5 cm”, a  „w dniu zdarzenia były obfite opady śniegu. Odśnieżanie było zaplanowane po zakończeniu zajęć edukacyjnych.”

Ustalenia komisji, powołanej przez Stanisława Adamskiego,  Powiatowego  Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. są jednak inne. 

– Komisja, którą powołałem skończyła swoją działalność, powstał protokół w oparciu o zebrane materiały dowodowe – poinformował Stanisław Adamski,

Przyczyną katastrofy były wystąpienie łącznie kilku czynników: obfite opadów śniegu w krótkim okresie czasu, które nie były usuwane na bieżąco; błędne przyjętego założenia projektowe, obejmujące obciążenie śniegiem w stosunku do  wymaganych norm na tego typu obiektach, a także możliwe błędy w montażu konstrukcji.

– Wątpliwości budzi też sposób posadowienia ten hali, czyli mocowania jej do podłoża – wyjaśnia Stanisław Adamski. 

Dodaje, że PINB w Ostrowcu Św.  jest przed wydaniem decyzji o rozbiórce hali namiotowej. 

– Wstrzymuje nas jedynie  pismo z policji, która prosi  żeby na razie nie podejmować takich decyzji do czasu prokuratorskich ustaleń – podsumowuje Stanisław Adamski. 

Jak udało się nam ustalić dokumenty zebrane przez policję wpłynęły już do ostrowieckiej prokuratury.  O tym czy zbadaniem sprawy zajmie się prokuratura będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this