Znajdź nas na

FAKTY

Czy sprawą sztucznego lodowiska w Bałtowie zajmie się prokuratura? Nadzór budowlany znalazł mnóstwo uchybień!

– Komisja, którą powołałem skończyła swoją działalność, powstał protokół w oparciu o zebrane materiały dowodowe – poinformował Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. Przypomnijmy, że w sobotę, 30 stycznia nad sztucznym lodowiskiem w Bałtowie zawalił się dach hali namiotowej. Nadzór budowlany znalazł szereg nieprawidłowości, jednak czeka z wydaniem decyzji o rozbiórce namiotu do czasu prokuratorskich ustaleń. Czy sprawą zajmie się ostrowiecka prokuratura?

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Przypomnijmy, że w sobotę, 30 stycznia nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko w Bałtowie, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do zawalenia metalowej  konstrukcji dwuspadowej pokrytej materiałem typu plandeka o wymiarach 25mx35mx6m. Do zdarzenia doszło w trakcie przerwy związanej z wymianą osób korzystających z lodowiska. Teren wokół obiektu został zabezpieczony przed dostępem osób postronnych.

Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. w poniedziałek (1 lutego) poinformował nas, że powołał specjalną komisję, której zadaniem jest ustalenie przyczyn katastrofy budowlanej. Znane są już wyniki pracy zespołu. 

W poniedziałek, Monika Pękala, kierownik  Działu Marketingu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym zapewniała nas, że dach na obiekcie odśnieżany był „na bieżąco w przypadku zalegania warstwy powyżej 5 cm”, a  „w dniu zdarzenia były obfite opady śniegu. Odśnieżanie było zaplanowane po zakończeniu zajęć edukacyjnych.”

Ustalenia komisji, powołanej przez Stanisława Adamskiego,  Powiatowego  Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. są jednak inne. 

– Komisja, którą powołałem skończyła swoją działalność, powstał protokół w oparciu o zebrane materiały dowodowe – poinformował Stanisław Adamski,

Przyczyną katastrofy były wystąpienie łącznie kilku czynników: obfite opadów śniegu w krótkim okresie czasu, które nie były usuwane na bieżąco; błędne przyjętego założenia projektowe, obejmujące obciążenie śniegiem w stosunku do  wymaganych norm na tego typu obiektach, a także możliwe błędy w montażu konstrukcji.

– Wątpliwości budzi też sposób posadowienia ten hali, czyli mocowania jej do podłoża – wyjaśnia Stanisław Adamski. 

Dodaje, że PINB w Ostrowcu Św.  jest przed wydaniem decyzji o rozbiórce hali namiotowej. 

– Wstrzymuje nas jedynie  pismo z policji, która prosi  żeby na razie nie podejmować takich decyzji do czasu prokuratorskich ustaleń – podsumowuje Stanisław Adamski. 

Jak udało się nam ustalić dokumenty zebrane przez policję wpłynęły już do ostrowieckiej prokuratury.  O tym czy zbadaniem sprawy zajmie się prokuratura będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Anna Buczkowska: Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na nowe horyzonty!

FAKTY

Wzrosła liczba pacjentów oczekujących na wynik testu! Czy trzecia fala pandemii dotarła także do powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Ekspert: po szczepionce AstryZeneki objawy niepożądane występują częściej po pierwszej dawce!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 269 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this