Znajdź nas na

FAKTY

Monika Pękala: Nie ma obowiązku zgłaszania tego typu budowli do „nadzoru budowlanego”!

Po naszym dzisiejszym artykule, dotyczącym zawalenia się dachu hali namiotowej nad sztucznym lodowiskiem w Bałtowie, na naszą redakcyjną skrzynkę mailową przyszły odpowiedzi na zadane przez nas pytania od Moniki Pękali, Kierownika Działu Marketingu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Czytamy w nich m.in.:, że „w dniu zdarzenia były obfite opady śniegu. Odśnieżanie było zaplanowane po zakończeniu zajęć edukacyjnych”, a także, że dach odśnieżany jest „na bieżąco w przypadku zalegania warstwy powyżej 5 cm ”. Otwartym pozostaje pytanie jak duża warstwa śniegu zalegała na dachu lodowiska w momencie katastrofy? Czy odpowiedź na nią przyniosą działania zespołu do celów ustalenia przyczyny i okoliczności katastrofy?

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Po naszym dzisiejszym artykule dotyczącym zawalenia się dachu nad sztucznym lodowiskiem w Bałtowie, o godzinie 12.12 na naszą redakcyjną skrzynkę mailową otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania, jakie drogą mailową przesłaliśmy na adres sekretariatu DLF Invest w sobotę, 30 stycznia. 

Zapytaliśmy wówczas:  Czy obiekt (lodowisko) został zgłoszony do nadzoru budowlanego w Ostrowcu Św. Jeśli tak – kiedy?  Jeśli nie –  dlaczego? Czy obiekt został odebrany (spisany protokół) przez Państwową Powiatową Straż Pożarną w Ostrowcu Św. Jeśli tak kiedy, jeśli nie dlaczego? Jak często odśnieżany był dach na obiekcie? Dlaczego na dachu lodowiska w dniu zdarzenia zalegał śnieg?  Co jest bezpośrednia wstępną przyczyną zawalenia się dachu lodowiska?  W jaki sposób właściciel lodowiska dbał o bezpieczeństwo przebywających na jego terenie osób? W jaki sposób przestrzegane były obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa narzucone przez Ministerstwo Zdrowia, a także Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim? Ile osób dziennie przebywało na lodowisku?  Czy lodowisko otwarte było dla wszystkich chętnych?

Prosiliśmy także o potraktowanie naszych pytań priorytetowo, a także udzielenie odpowiedź do poniedziałku, 1 lutego ze względu na bardzo poważny  charakter sprawy, związany z bezpieczeństwem użytkowników lodowiska, a także liczne zapytania czytelników i mieszkańców naszego województwa, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, a także wyrażają obawę co do stanu technicznego pozostałych obiektów, w tym wyciągu krzesełkowego.

Poniżej pytania i odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy. 

Czy obiekt (lodowisko) został zgłoszony do nadzoru budowlanego w Ostrowcu Św. Jeśli tak – kiedy?  Jeśli nie –  dlaczego?

1. Właścicielem całości lodowiska (tafla, agregaty, wyposażenie, namiot, bandy) jest firma zewnętrzna od której firma prowadząca edukacyjne zajęcia sportowe wynajmuje obiekt jako integralną całość. Nie ma obowiązku zgłaszania tego typu budowli do „nadzoru budowlanego”. Ponieważ właściciel nie dokonał zgłoszenia do wydziału architektury (zgłoszenie budowlane) Dzierżawca z ostrożności dokonał samodzielnie takiego zgłoszenia w grudniu 2020r.

2. Czy obiekt został odebrany (spisany protokół) przez Państwową Powiatową Straż Pożarną w Ostrowcu Św. Jeśli tak kiedy, jeśli nie dlaczego?
Nie ma takich wymogów prawnych.

3. Jak często odśnieżany był dach na obiekcie?
Na bieżąco w przypadku zalegania warstwy powyżej 5 cm.

4. Dlaczego na dachu lodowiska w dniu zdarzenia zalegał śnieg?
W dniu zdarzenia były obfite opady śniegu. Odśnieżanie było zaplanowane po zakończeniu zajęć edukacyjnych.

5. Co jest bezpośrednią wstępną przyczyną zawalenia się dachu lodowiska?
Nie mamy takiej wiedzy. PINB i Policja nadal prowadzi czynności wyjaśniające przyczynę zdarzenia.

6. W jaki sposób właściciel lodowiska dbał o bezpieczeństwo przebywających na jego terenie osób?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami bezpieczeństwa zawartymi w regulaminie edukacyjnych zajęć sportowych vide: https://www.szwajcariabaltowska.pl/lodowisko/

7. W jaki sposób przestrzegane były obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa narzucone przez Ministerstwo Zdrowia, a także Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim?
j/w.

8. Ile osób dziennie przebywało na lodowisku?
Na każdej z godzinnych sesji w zależności od dnia tygodnia i pory dnia od 4 do ok. 80 (limit przyjęty w regulaminie wynosi 100 osób.

9. Czy lodowisko otwarte było dla wszystkich chętnych?
Tylko dla uczestników edukacyjnych zajęć sportowych zgodnie z regulaminem vide https://www.szwajcariabaltowska.pl/lodowisko/

Monika Pękala powołując  się na Art. 31a Prawa Prasowego prosi  również o zamieszczenie informacji, że pytania od naszej redakcji zostały wysłane na adres mailowy sekretariatu w dniu 30 stycznia o godz. 16:30. 

– Sekretariat w weekendy nie pracuje. Po przekazaniu maila do osób upoważnionych w dniu 1 lutego odpowiedź na Państwa pytania została udzielona bezzwłocznie – czytamy w odpowiedzi.

Źródło: naostro.info

Jaką firmę zewnętrzną ma na myśli Monika Pękala pisząc o właścicielu lodowiska? Według regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej Szwajcarii Bałtowskiej cyt. „organizatorem lodowiska jest SABAT-TOUR Usługi Turystyczne z siedzibą w Bałtowie.” 

Źródło: Szwajcaria Bałtowska

Na stronie dlfinvest.pl  przeczytać można z kolei, że „Właściciel firmy Sabat Tour Usługi Turystyczne Damian Lichota oraz współwłaściciel DLF Invest sp. z o.o. Współtwórca sukcesu Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego i marki JuraPark. ”

O zdarzeniu pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this