Znajdź nas na

FAKTY

Czy w obiektach użyteczności publicznej gminy Ostrowiec Św. są pomieszczenia pokryte toksycznym xylamitem? 

Wykorzystywany był do impregnacji drewna – xylamit, bo o nim mowa jest środkiem ogólnotrującym, silnie szkodliwym dla ludzi i zwierząt. O to czy w obiektach użyteczności publicznej, należących do gminy Ostrowiec Świętokrzyski znajdują się pomieszczenia lub elementy pokryte xylamitem dopytywał Mateusz Czeremcha, radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Grafika: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Xylamit stosowany był w latach 60, 70 i 80-tych do impregnacji drewna. Oprócz tego, że wydziela nieprzyjemny zapach, to w swoim składzie ma silny środek biobójczy, szkodliwy zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.  Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach pokrytych ksylamitem może powodować: bóle głowy, duszności, omdlenia, wymioty, czy problemy z zasypianiem.  Podobnie jak azbest wpisany jest na listę substancji niedozwolonych do stosowania w budownictwie.

O to czy w obiektach użyteczności publicznej,  należących do gminy Ostrowiec Świętokrzyski znajdują się pomieszczenia z elementami konstrukcyjnymi lub wykończeniami pokrytymi ksylamitem  zapytał Mateusz Czeremcha, radny Rady Miasta Ostrowca Św. w złożonej interpelacji. Prosił o wykaz takich obiektów. 

Belki impregnowane Xylamitem w 1976 r.
Źródło: Wikipedia

Niestety wygląda na to, że gmina nie wie, czy takie obiekty posiada. Najpierw bowiem radny otrzymał informację, że interpelacja została przekazana Dyrektorowi Zakładu Usług Miejskich celem skonsultowania i przedłożenia danych, a następnie dowiedział się, że gmina nie dysponuje wynikami specjalistycznych badań.

– W odpowiedzi na interpelację Pana Radnego w sprawie udzielenia informacji, czy w obiektach użyteczności publicznej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski są pomieszczenia, w których znajdują się elementy konstrukcyjne lub wykończeniowe pokryte ksylamitem – informuję, że nie dysponujemy wynikami specjalistycznych badań na obecność ksylamitu – czytamy w odpowiedzi, pod która podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św. 

Do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this