Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowieckim ośrodkom odpowiedzialnym za kulturę i sport znowu brakuje środków na funkcjonowanie i bieżące rachunki? 

Czy przed remontem Kina „Etiuda”, czy Ostrowieckiego Browaru Kultury nie wzięto pod uwagę kosztów jakie generować będą te obiekty w przyszłości? Czy Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. potrzebny ciągnik z kosiarką i nowy samochód? Podczas czwartkowej (30 listopada) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. radni mieli wiele pytań co do kolejnych przesunięć środków na instytucje kultury i ośrodek sportu w Ostrowcu Św.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Św. w Ostrowieckim Browarze Kultury fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.nfo

Jak już informowaliśmy w porządku obrad sesji Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 30 listopada znalazły się kolejne przesunięcia środków budżetowych. Wśród planowanych zmian znalazły się m.in. zapewnienie środków w wysokości 200 000 zł dla Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św., zapewnienia środków w kwocie 60 000 zł na dotację podmiotową dla Miejskiej Biblioteki Publicznej z przeznaczeniem na działalność statutową, czy 150 000 dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) na zakup samochodu i ciągnika z kosiarką i koszem.

O planowane zmiany w budżecie podczas sesji pytali radni miejscy. Włodzimierz Stec dopytywał jakimi obecnie samochodami dysponuje MOSiR, a także czym do tej pory koszona była trawa. Dariusz Kaszuba z kolei poprosił o bardziej szczegółowe informacje odnośnie przesunięć środków na Miejskie Centrum Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowcu Św. 

– Widzimy tutaj standardowe uzasadnienie, z którym spotykamy się już nie po raz pierwszy, że idą te środki na działalność statutową. Czy są  jakieś realne potrzeby, które wymagają przesunięcia tych środków, czy po prostu jest to jakaś nadwyżka, która ma być w ten sposób zagospodarowana. Jednocześnie w związku z tym pytaniem pragnę zadać kolejne, odnośnie następnej 17 strony uzasadnienia. Tam jest informacja, że żeby te środki przekazać, przelać, przesunąć, dokonane zostały zmiany poprzez zmniejszenie planowanych wydatków i tu mamy z kolei podane te kwoty, 60 000 zł zmniejszenia z transportu, 375 000 z gospodarki mieszkaniowej, 60 000 zł z działalności usługowej i 120 000 zł z gospodarki komunalnej. Czy można tutaj prosić o jakąś szczegółową informację, być może na piśmie,  z jakich konkretnie wydatków rezygnujemy, aby te kwoty uzyskać celem przesunięcia na te właśnie poprzednio przytoczone wydatki – mówił Dariusz Kaszuba.

Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego tłumaczył, że MOSiR korzystał dotychczas  z ciągnika, który większość część roku przebywał w serwisie. 

– … ze względu na swój wiek i stan techniczny. Ten zakupiony, który będzie też nie jest nowy, ponieważ takie urządzenia kosztują grubo powyżej 100 000 zł – mówił Artur Łakomiec. 

Odniósł się także do zakupu samochodu dla MOSiR-u. 

– Chcę przypomnieć państwu, że MOSiR od tego roku, od września, z końcówką sierpnia przejął kolejny obiekt, czyli mówimy tu o pumptrack-u, gdzie tam praktycznie dwa razy dziennie przynajmniej trzeba być, żeby rano posprzątać po nocnych wizytach młodzieży i dorosłych również. A po południu też, w ciągu dnia przynajmniej dwa razy zajechać i gdzieś ten porządek utrzymać, czy ewentualnie po jakiś zgłoszeniach od użytkowników, czy też mieszkańców zareagować. Samochody w MOSiR-ze z tego co ja przynajmniej wiem to jest dwa, trzy? Dwa, z czego jeden ma 20? 91 rok, także już na żółtych tablicach mógłby jeździć. Więc wydaje mi się, że ta flota samochodów, nawet dzisiaj z obydwoma dyrektorami rozmawialiśmy, myślę, że ta flota samochodów, przed zadaniami o których będziemy jeszcze tutaj  niejednokrotnie rozmawiać na sesjach i będzie niewystarczająca – dodał wiceprezydent.    

Co ciekawe na poprzedniej (20 listopada) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św. radni zdecydowali o przekazaniu  230 000 zł na wydatki związane z funkcjonowaniem Straży Miejskiej w Ostrowcu Św., w tym 170 000 zł na zakup samochodu. Andrzej Kaniewski, komendant Straży Miejskiej w Ostrowcu Św. tłumaczył, że straż miejska dysponuje aktualnie czterema samochodami służbowymi. Są to: Fiat Scudo z 2010 roku (przebieg: 301 000 km), Dacia Dokker z 2014 roku (przebieg: 188 000 km), Dacia Dokker z 2015 roku (przebieg: 178 000 km) i Ssang Yong z 2022 roku (przebieg: 22 000 km). Komendant dodał, że pojazdy te eksploatowane są w warunkach miejskich. Zaproponował, aby po zakupie nowego auta, to najstarsze można byłoby  przekazać albo do organizacji pozarządowej, albo do jednostki miejskiej.

Czy sugestii komendanta nie wzięto pod uwagę? 

Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK-u
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ze środków (200 000 zł) jakie otrzyma Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. tłumaczył się z kolei Jacek Kowalczyk, dyrektor ośrodka. 

– Zarządzamy teraz obiektami, które łącznie mają ponad 9 000 metrów kwadratowych. Mówię tutaj także o „Etiudzie” nowej więc trochę przytłaczają nas koszty mediów, które co miesiąc do nas trafiają. 28 000 pierwsze rachunki miesięczne za prąd w „Etiudzie”. Staramy się te koszty ograniczać inwestując w dławiki, fotowoltaikę i  wiele takich elementów, które te koszty ograniczają. Natomiast to są realne koszty, które musimy ponosić, a uchwalając budżet rok temu dokładnie na utrzymanie Etiudy środków nie mieliśmy więc te pieniądze, które mam nadzieję państwo zagłosujecie, przeznaczymy na jak gdyby bieżące funkcjonowanie samych obiektów, to po pierwsze, czyli zakup energii i po drugie na działalność taką stricte merytoryczną  w miesiącu grudniu – mówił Jacek Kowalczyk.

Paweł Górniak, dyrektor MBP w Ostrowcu Św.
Źródło: MBP w Ostrowcu Św.

Paweł Górniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim zaznaczył, że już na etapie konstruowania budżetu na rok 2022 zwracano uwagę na pewnego rodzaju niuanse.

– My kilkakrotnie, zdarzają nam się takie sytuacje, kiedy prosimy o dołożenie tak naprawdę tych pieniędzy, co było do przewidzenia już na tamtym etapie. Taka sytuacja się zdarza również teraz. Koszty, o czym dyrektor Kowalczyk mówił, my co prawda „Etiudy” nie dostaliśmy, ale koszty utrzymania Browaru, państwo mają świadomość tego, że są bardzo duże. My się  z tym oczywiście mierzymy. Często są to koszty, które były trudne do przewidzenia dzięki albo przez taką a nie inną politykę. Koszty osobowe, koszty ludzkie również nas od czasu do czasu tutaj zmuszają do takich właśnie posunięć, dlatego dzisiaj o takie pieniądze prosimy. Również grudzień jest specyficzny oczywiście, przypada jubileusz biblioteki. Państwo dostali też zaproszenia na koncert jubileuszowy, którym kończymy rok. Mam nadzieję, że państwo z tego zaproszenia również skorzystają i będzie nam się miło spotkać 14 grudnia o godzinie 18.00, żeby podsumować niełatwą pracę biblioteki, ale również naszych trzech instytucji kultury, które w tym Browarze od kilku lat jakoś usiłują współpracować i wydaje mi się, że ta współpraca układa się całkiem dobrze – podsumował Paweł Górniak.  

Przypomnijmy, że w 2022 roku na promocję, materiały informacyjne, reklamowe i usługi medialne ostrowieckie instytucje kultury wydały następujące kwoty: 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this