Czy w XXI wieku marzeniem mieszkańców drugiego co do wielkości miasta w województwie świętokrzyskim może być budowa chodnika? Wygląda na to, że tak. Mateusz Czeremcha, radny miejski niezrzeszony w jednej ze swoich ostatnich interpelacji właśnie w imieniu mieszkańców Ostrowca Św., apeluje o wykonanie chodnika ulicy Browarnej od ulicy Rynek, do wysokości posesji nr 4 w Denkowie, a także nawierzchni łącznika ulicy Browarnej z ulicą Mostową, do swojej interpelacji dołączając zdjęcia.
– Przedmiotowe odcinki ulicy Browarnej, stanowią dojście do ulicy Rynek, przy której znajdują się sklepy spożywcze, przystanki autobusowe, przychodnia oraz plac zabaw. Brak chodnika stanowi utrudnienie w dostępie do ww. miejsc użyteczności publicznej, w szczególności dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich – informuje radny.
Wygląda na to, że gmina inwestycję ma w planach, ale liczy na… wsparcie rządowe Otwartym pozostaje pytanie czy miasta, w którym podczas sesji rady przesuwa się środki m.in. na dotacje podmiotowe dla instytucji kultury czy na funkcjonowanie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie stać na budowę chodnika, który poprawiłby bezpieczeństwo mieszkańców?
– W odpowiedzi na interpelacje Pana Radnego w sprawie budowy chodnika w ul. Browarnej oraz wykonania trwałej nawierzchni łącznika ul. Browarnej z ul. Mostową – informuję, że zarówno budowa chodnika jak i trwałej nawierzchni ulicy są zadaniami inwestycyjnymi. Ich realizacja wymaga zatem w pierwszej kolejności zabezpieczenia w budżecie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski odpowiednich środków finansowych. Jednocześnie informuję, że Gmina Ostrowiec Świętokrzyski złożyła wniosek o uzyskanie dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zaplanowaną na lata 2023-2024 przebudowę ulicy Szkolnej, Browarnej i Spółdzielczej. Uzyskanie wnioskowanego dofinansowania umożliwi nam realizację tego zadania. Zostanie wówczas rozważone wykonanie nawierzchni łącznika ul. Browarnej z ul. Mostową – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
****
Denków założony został w 1564 roku, jako Wielki Michów. 3 stycznia 1564 roku Zygmunt August pozwolił mu na lokację miasta Wielki Michów nad rzeką Kamienną, leżącą naprzeciw wsi Denków. Później stało się to powodem do zmiany nazwy tego miasta. W okolicy były bowiem dwie miejscowości o podobnej nazwie: Mychów, który zapisywany był często jako Michów i Wielki Michów.
W 1629 roku w mieście pracowało 2 piekarzy, rzeźnik, dwóch tkaczy, krawiec, kołodziej, dwóch szewców, sukiennik, dwóch garncarzy, kuśnierz, kowal i komornik. Znaczną część drewnianej zabudowy miasta zniszczył pożar z 1743 roku, jednak już w 1775 roku w Denkowie było 125 domów. 14 lat później w mieście istniał browar, dwie karczmy i młyn. W 1790 roku Denków miał już swój ratusz (mieszkali w nim Żydzi) i szpital przykościelny. W 1812 roku w rynku powstała kaflarnia Józefa Petrowskiego. Ok 1840 roku Ignacy Kotkowski (dzierżawca dóbr Bodzechów) wybudował nad Kamienną, na południe od Denkowa, 2 fryszerki, tworzące kompleks hutniczy razem z 4 innymi, zlokalizowanymi nad Kamienną i z wielkim piecem w Bodzechowie. Po 1853 roku powstałą w Rynku wytwórnia kafli i fajansu Gabriela Weissa (dyrektora fabryki ćmielowskiej). W 1864 roku Denków, podobnie jak większość dotychczasowych miast w powiecie opatowskim, utracił prawa miejskie i został zamieniony na osadę. Stało się to w wyniku reformy carskiej, której celem była likwidacja małych miasteczek, borykających się z kłopotami finansowymi. W 1903 roku w Denkowie powstała pierwsza publiczna szkoła początkowa, a w 1954 roku Denków przyłączono do Ostrowca Św. Zmieniono wówczas nazwy niektórych ulic, aby się nie powtarzały: Ogrodowa stała się Wschodnią, Polna – Wiśniową, Stodolna – Topolową, Kościelna – Szkolną, Zatylna – Garncarską, Wesołowska – Spółdzielczą.