Znajdź nas na

FAKTY

Czy zmiana nazwy ostrowieckiego szpitala poprawi jakość świadczonych usług i „przyciągnie” nowych lekarzy?

Nie Zespół Opieki Zdrowotnej, jak to było dotychczas, a Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Św. – ostrowiecka lecznica zmieniła nazwę. Czy wraz ze zmianą nazewnictwa poprawi się jakość leczenia, a także zaufanie do placówki? Czy nowa nazwa stanie się atrakcyjna dla lekarzy, których wciąż brakuje? – Od początku chciałem, dostrzegając to, że jest 17 oddziałów i charakter specjalistyczny naszego szpitala jest takim profilem wiodącym, jeśli chodzi o te świadczenia, że ta nazwa powinna oddawać charakter naszego szpitala – mówił podczas wczorajszych (czwartek, 30 czerwca) uroczystości związanych z przyjęciem nowej nazwy szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św.

fot. Archiwum Prywatne

O tym, że Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny jeszcze wówczas Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. planuje zmianę nazwy szpitala, informowaliśmy w marcu bieżącego roku. Takie informacje pojawiły się bowiem na jednym z posiedzeń Rady Społecznej, funkcjonującej przy szpitalu. Na sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, która odbyła się 4 marca radni większością głosów (11 „za”: Stanisława Barańska, Małgorzata Bień, Andrzej Broda, Dariusz Czupryński, Marzena Dębniak, Beata Duda, Łukasz Dybiec, Andrzej Jabłoński, Mariusz Pasternak, Agnieszka Rogalińska i Małgorzata Sobieraj, przy 6 „wstrzymujących się”: Zbigniew Duda, Janusz Gołdyn, Marcin Jabłoński, Ryszard Proksa, Robert Rogala i Dariusz Wierzbiński, przy  5 „przeciwnych”: Marek Bilski, Jarosław Kopański, Emilia Łupina, Mirosław Rogoziński i Paweł Walesic) zadecydowali o zmianie nazwy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. i nadaniu Statutu Wielospecjalistycznymu Szpitalowi w Ostrowcu Św.

Przypomnijmy, że według nowego Statutu „dyrektor naczelny może ustanawiać i odwoływać doradców”, a także „może ustanawiać i odwoływać Naukową Radę Konsultacyjną, złożoną ze specjalistów”. Statut przewidywał także rozdzielenie stanowisk Zastępcy Dyrektora do Spraw Finansowych i Głównego Księgowego. 

W uzasadnieniu do uchwały, pod którym podpisał się Tomasz Kopiec przeczytać można było wówczas, że „zmiana nazwy ma na celu jej dostosowanie do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Nowa nazwa wraz z wdrożeniem zmian organizacyjnych przysłuży się do wykreowania wizerunku szpitala, jako nowoczesnego podmiotu leczniczego, zapewniającego kompleksowy zakres usług medycznych”.

Tomasz Kopiec pisał wówczas również: „Zmiana nazwy ma być początkiem budowania marki Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szpitala, który powinien się kojarzyć dla obecnych i przyszłych pacjentów z miejscem przyjaznym, ale przede wszystkim miejscem, gdzie chory może liczyć na pomoc wysoko wykwalifikowanej kadry”.

Pisaliśmy o tym tutaj:

– Od początku chciałem, dostrzegając to, że jest 17 oddziałów i charakter specjalistyczny naszego szpitala jest takim profilem wiodącym, jeśli chodzi o te świadczenia, że ta nazwa powinna oddawać charakter naszego szpitala. My wykonaliśmy o 13 proc. więcej hospitalizacji i udzielamy przeszło 100 000 porad,  udzieliliśmy w ubiegłym roku, To jest  26 000 pacjentów. To jest potężna grupa pacjentów, która czerpie ze świadczeń, realizowanych w naszym szpitalu i to powoduje, że nazwa oddaje dzisiaj charakter i tych potrzeb pacjentów, które realizujemy w naszym szpitalu. Liczę na to, a jesteśmy już po otwarciu postępowania na program funkcjonalno-użytkowy, lada chwila umowa zostanie podpisana z wykonawcą w ciągu trzech miesięcy powstanie dokument, który będzie wskazywał kierunki zmian i rozwoju, jeśli chodzi o infrastrukturę, przestrzeń szpitala – mówił podczas wczorajszych (czwartek, 30 czerwca) uroczystości związanych z  przyjęciem nowej nazwy szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św.  

Zdjęcie ilustracyjne: Od lewej: starosta Marzena Dębniak i Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. podczas uroczystego otwarcia lądowiska na dachu szpitala fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że będzie prosił m.in. parlamentarzystów o to, aby te środki na zmiany pozyskać.

– Sama zmiana nazwy, którą dzisiaj obserwujemy, ona w zasadzie nic by nie wniosła nowego, gdyby nie to o czym państwo mówią, że ten szpital ma naprawdę być wielospecjalistyczny, że powstają kolejne poradnie. Ja jako przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw szpitali powiatowych mam bardzo dużo kontaktów z różnymi szpitalami, z różnymi powiatami i muszę powiedzieć, że te szpitale, w których nie wyłączono specjalistyki i POZ-tów, te samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, które są pełnoprofilowe i gdzie lekarze i POZ-tu,  i ambulatryjnej opieki specjalistycznej i lekarze, pracujący w szpitalu  stanowią jeden zespół, one naprawdę miały się lepiej, one nie generowały strat, one funkcjonowały zupełnie inaczej – tłumaczy Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

 Czy wraz ze zmianą nazewnictwa poprawi się jakość leczenia, a także zaufanie do placówki? Czy nowa nazwa stanie się atrakcyjna dla lekarzy, których wciąż brakuje? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this