Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Daj się przeciągnąć na jasną stronę mocy – zrób cytologię! Podpowiadamy kiedy i gdzie!

Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, trwającego od poniedziałku 20 stycznia do niedzieli 26 stycznia, Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zaprasza mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku 25-59 lat na bezpłatne badania cytologiczne. – Wykonywana profilaktycznie cytologia może uratować kobiecie życie, ponieważ wykrywa stan przednowotworowy, w którym możliwe jest wyleczenie i pełny powrót do zdrowia – mówi dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Badania są przeznaczone kobiet wieku od 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

W ramach jednej wizyty w gabinecie położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii panie będą miały wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę. Cytologia na podłożu płynnym (LBC), nazywana również jednowarstwową, pobierana jest w taki sam sposób jak cytologia klasyczna, różni się natomiast sposobem utrwalania pobranego materiału. Pozwala wykryć niemal dwukrotnie więcej nieprawidłowych komórek, niż cytologia klasyczna.

W czasie Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy kobiety malują usta różową szminką i przypominają sobie nawzajem o badaniu cytologicznym, wysyłając znajomym w mediach społecznościowych zaproszenia na badania. Zespół Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO również wysyła paniom takie zaproszenie i apeluje: Daj się przeciągnąć na jasną stronę mocy – zrób cytologię!

Gabinet położnej ŚCO jest czynny od poniedziałku do środy w godzinach 7.30 – 14.30, w czwartek: 7.30 – 17.30, w piątek: 7.30 – 12.30. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu na badania dla kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi pod numerem telefonu: 609 99 00 33. Każda pani otrzymuje po badaniu kobiece upominki przypominające o profilaktyce.

W województwie świętokrzyskim na raka szyjki macicy zachorowało w 2017 roku 117 kobiet (71 zaawansowane stadium RSM i 46 – niezaawansowane). Z powodu tego nowotworu zmarły 34 panie.

– Wykonywana profilaktycznie cytologia może uratować kobiecie życie, ponieważ wykrywa stan przednowotworowy, w którym możliwe jest wyleczenie i pełny powrót do zdrowia. Dzięki temu, że przez dwa ostatnie lata realizowaliśmy projekty podnoszące świadomość kobiet i zachęcające je do wykonywania profilaktycznej cytologii, udało się nam w województwie świętokrzyskim zwiększyć odsetek wykrywanych wczesnych stadiów raka szyjki macicy i nieco zmniejszyć umieralność z powodu tego nowotworu. To dowód, że korzystanie z badań profilaktycznych ma sens – wyjaśnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Kolejne sześć przypadków koronawirusa w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Lokalni przedsiębiorcy wsparli ostrowiecki SOR! Piotr Borek: Ludzie bierzmy się do roboty, nie siedźmy za biurkami!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this