Znajdź nas na

FAKTY

Daj się zobaczyć! Noś odblaski!

Jesień i zima, to te pory roku, gdy zdecydowanie szybciej zapada zmrok. Policjanci przypominają, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat. Dlatego ostrowieccy policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że odblaski zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Źródło: Policja.gov

O ile używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe, o tyle w obszarze zabudowanym już nie. Jednak pomimo to zachęcamy, aby odblaski mieć przy sobie również poruszając się w obszarze zabudowanym. W miastach jest również wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch uliczny i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego.

Zwiększ swoje szanse – noś odblaski!

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego to także rowerzysta. Warto także poruszając się rowerem zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak w przypadku rowerzystów poruszających się po drogach najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie roweru.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Według obowiązujących przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this